Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 marca 2012, 13:55

autor: Adrian Werner

Japońskie RPG Ys: The Oath in Felghana oraz Ys Origin trafią na Steam

Do tej pory pecetowi miłośnicy japońskich RPG-ów nie mieli wielu powodów do zadowolenia. Ten niefortunny stan rzeczy postanowiła zmienić firma XSEED Games wydając na serwisie Steam gry Ys: The Oath in Felghana oraz Ys Origin.

Japońskie RPG  Ys: The Oath in Felghana oraz Ys Origin trafią na Steam - ilustracja #1
Ys: The Oath in Felghana

XSEED Games to nazwa doskonale znana miłośnikom niszowych konsolowych RPG-ów. Teraz ta firma postanowiła rozszerzyć swoją działalność również na pecety. Pierwszymi owocami tej decyzji będą gry Ys: The Oath in Felghana oraz Ys Origin, które już wkrótce trafią do sprzedaży na serwisie Steam.

Seria Ys jest na Zachodzie kojarzona głównie z konsolami. W rzeczywistości jednak jest to cykl głównie pecetowy, którego większości odsłon nie udało się jednak wydostać poza granice Kraju Kwitnącej Wiśni. Gracze niewładający językiem japońskim do tej pory musieli więc czekać na konwersje na inne platformy. Teraz nareszcie ma to ulec zmianie. Ys: The Oath in Felghana pojawi się na Steam już 19 marca. Natomiast Ys Origin wydane zostanie w późniejszym terminie.

Pecetowe Ys: The Oath in Felghana zadebiutowało w Japonii w 2005 roku. Pięć lat później ukazała się ulepszona konwersja na PlayStation Portable. Co ciekawe, aby ograniczyć koszty przy tworzeniu wersji angielskiej XSEED wykupiło fanowskie tłumaczenie komputerowego pierwowzoru. Podobnie jak w przypadku większości odsłon serii w The Oath in Felghana głównym bohaterem jest Adol Christin. Wraz ze swoim przyjacielem imieniem Dogi przybywa on pewnego dnia do wioski Redmont. Na miejscu szybko odkrywają, że całemu królestwu Felghana zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Fabuła w rzeczywistości odgrywa niewielką rolę. Zamiast tego gra jest klasycznym action-RPG i koncentruje się na mordowaniu potworów, zbieraniu skarbów oraz eksplorowaniu lokacji i każdy z tych elementów został wyśmienicie wykonany.

Japońskie RPG  Ys: The Oath in Felghana oraz Ys Origin trafią na Steam - ilustracja #2
Ys Origin

Natomiast Ys Origin trafiło do japońskich graczy pecetowych w roku 2006 i nigdy nie doczekało się konwersji na konsole. Wydanie, które zadebiutuje na serwisie Steam będzie więc pierwszą angielską wersją tej produkcji. Gra stanowi prequel w stosunku do pozostałych odsłon cyklu i Adol pojawia się jedynie w roli epizodycznej. Zamiast tego obejmujemy kontrolę nad trójką przyjaciół, którzy muszą przedrzeć się przez olbrzymią wieżę Darm.

Japońskie RPG  Ys: The Oath in Felghana oraz Ys Origin trafią na Steam - ilustracja #3 Mamy nadzieję, że Ys: The Oath in Felghana oraz Ys Origin to dopiero początek pecetowej ofensywy XSEED Games. W Japonii ukazuje się masa świetnych gier komputerowych, które do tej pory pozostawały nieznane poza granicami tego kraju. Co najwyżej od czasu do czasu ukazywała się konwersja na konsole.

Wystarczy tu wymienić takie tytuły jak Corpse Party czy The Legend of Heroes, czyli jedne z najlepszych pozycji, jakie ukazały się w zeszłym roku na PlayStation Portable. Produkcje te powstały z pierwotnie myślą o pecetach i dopiero później zostały przeniesione na inne platformy. Oba tytuły wydało na Zachodzie właśnie XSEED, dlatego istnieje spora szansa, że w przyszłości dostaniemy również anglojęzyczne wydania pecetowych pierwowzorów. Oczywiście wszystko zależy od tego jak dobrze poradzą sobie na Steam Ys: The Oath in Felghana oraz Ys Origin.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej