Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 lipca 2017, 11:23

autor: Aquma

Jakiego sprzętu potrzeba, by grać w PlayerUnknown’s Battlegrounds w 60 FPS-ach?

Wymagania sprzętowe PlayerUnknown’s Battlegrounds są znane od kilku miesięcy i pozornie nie przerażają. Niestety, do zapewnienia sobie wydajności gwarantującej w pełni bezproblemową rywalizację z innymi graczami potrzeba zdecydowanie mocniejszego komputera.

Jakiego sprzętu potrzeba, by grać w PlayerUnknown’s Battlegrounds w 60 FPS-ach? - ilustracja #1

PlayerUnknown’s Battlegrounds to bez wątpienia jeden z największych hitów – i jedna z najgłośniejszych niespodzianek – ostatnich miesięcy. Gra cieszy się niesłabnącą popularnością w ramach systemu Early Access. Podobnie jak przy okazji każdej innej produkcji, gracze zainteresowani zakupem muszą odpowiedzieć sobie na jedno, podstawowe pytanie: czy mój pecet da sobie z tym radę? W przypadku PUBG – tytułu stawiającego na wyjątkowo bezkompromisową rywalizację pomiędzy graczami – odpowiedź może być jednak nieco skomplikowana, bowiem granie bez zapewnienia sobie w pełni komfortowych warunków może być niesamowicie frustrujące.

Wymagania sprzętowe PlayerUnknown’s Battlegrounds

Oficjalne, ogłoszone przez dewelopera Bluehole wymagania sprzętowe nie przerażają. Do uruchomienia gry teoretycznie wystarczy pecet liczący sobie kilka ładnych lat.

Wymagania minimalne:

 1. Procesor: Intel Core i3-4340 / AMD FX-6300
 2. Pamięć RAM: 6 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 660 2GB / AMD Radeon HD 7850 2GB
 4. DirectX: wersja 11
 5. Sieć: połączenie szerokopasmowe
 6. System operacyjny: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 7. Dysk: 30 GB wolnego miejsca

Rzeczywiste wymagania sprzętowe

Czy przedstawiona przez twórców konfiguracja naprawdę wystarcza do komfortowej zabawy? Wyjaśnijmy może jedną rzecz: pod pojęciem „komfortowej zabawy” rozumiemy w tym wypadku względnie stabilne 60 klatek na sekundę. Oczywiście, wiele osób potrafi bawić się przy 30 FPS, jednak w grach nastawionych na rywalizację w trybie multiplayer płynność robi naprawdę gigantyczną różnicę, zaś w typie Battle Royale, w którym jeden błąd może skończyć całą rozgrywkę, te 60 FPS wydaje się zwyczajnie wymagane do satysfakcjonującej zabawy. Kiedy ujmiemy sprawę w ten sposób, okazuje się, że by pograć w PUBG, potrzeba jednak znacznie mocniejszego peceta. Jaki komputer wystarczy? Na to pytanie odpowiada analiza przeprowadzona przez PCGamera.

Realne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: AMD Ryzen 5-1600 / Intel Core i5-7600K
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta grafiki: Nvidia GeForce 1060 lub lepsza
 • DirectX: wersja 11
 • Sieć: połączenie szerokopasmowe
 • System operacyjny: Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
 • Dysk: 30 GB wolnego miejsca

Bardzo duże znaczenie ma w przypadku PUBG procesor zamontowany w naszym komputerze. Sugerowane przez dewelopera jednostki obliczeniowe są po prostu za słabe, by stabilnie udźwignąć grę i mogą stać się przyczyną licznych spadków - szczególnie wtedy, kiedy na ekranie dużo będzie się działo.

Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku karty grafiki. PlayerUnknown’s Battlegrounds wciąż jest rozwijane, ale na tym etapie nawet GeForce GTX 1080Ti nie jest w stanie zaoferować absolutnie stabilnych 60 klatek w ustawieniach ultra, szczególnie jeśli gramy w wyższych rozdzielczościach. Do gry w 1080p teoretycznie wystarczy GTX 1060 6GB, który przeciętnie wyciąga po 90 FPS. Dla zachowania założonej, absolutnej płynności konieczne jest jednak obniżenie detali do średniego poziomu – w maksymalnych ustawieniach nie da się uniknąć spadków poniżej 60 klatek na sekundę. Z grą poradzi sobie również popularny GTX 970, jednak w tym wypadku konieczne może być wybranie niskich ustawień.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: niestety nieprzypadkowo wszystkie wymienione karty grafiki są konstrukcjami firmy Nvidia. Układy AMD nie radzą sobie najlepiej z omawianym tytułem. Większość z nich nie zaoferuje stabilnych 60 FPS. Dodatkowo utrudniona może być zabawa na kartach AMD wyposażonych w mniej niż 8 GB pamięci RAM.

Jeśli nie macie pewności, czy PlayerUnknown’s Battlegrounds zasługuje na to, by kupić dla niego nowego peceta, zachęcamy do zapoznania się ze zwiastunem rozgrywki, który znajdziecie poniżej.