Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2021, 13:58

autor: Qskan

Irytujące firstpickowanie w LoL-u - gracze mają dość mechaniki

Chociaż matchmaking w League of Legends zdaje się nie robić większych problemów, to jednak niekiedy dostarcza powodów do narzekań. W tym przypadku chodzi o kolejność wybierania postaci, która zdaniem wielu graczy powinna być losowa.

W SKRÓCIE:
  1. Gracze mają problem z kolejnością wyboru postaci w przedmeczowych lobby w League of Legends.
  2. Podczas grania w grupie znajomych często zdarza się, że jedna i ta sama osoba zmuszana jest do wybierania championa jako pierwsza w kolejnych meczach.
  3. Zamiast losowego doboru graczy miejsca w lobby przydzielane są za pomocą ukrytych numerów kont.

League of Legends posiada kilka trybów rozgrywki i każdy z nich różni się nieco sposobem wyboru postaci w przedmeczowym lobby. W przypadku rozgrywek rankingowych oraz części nierankingowych mamy do czynienia z tzw. „draft pickiem”, gdzie gracze po zbanowaniu dziesięciu postaci, których nie chcą w meczu, naprzemiennie wybierają swoich championów. Kolejność ma więc w tym przypadku niemałe znaczenie. I chociaż wydawać by się mogło, że rozstawienie jest za każdym losowe, to tak nie jest. A zdaniem sporej grupy graczy powinno być.

Ostatnio popularność na forum Reddit zdobył post użytkownika o pseudonimie Nowlexx, który tak opisuje problem z draft pickiem:

Regularnie gram nierankingowe mecze z wyborem draftowym z grupą znajomych. I tu pojawia się problem – zawsze wybieram jako pierwszy.

Podczas gdy pierwszeństwo wyboru bywa rzeczą dobrą, dla mnie frustrujące jest „wybieranie w ciemno” w prawie wszystkich moich grach. Czuję, że moi championi są często kontrowani. Nie chcę też zawsze prosić kogoś, by wybrał postać dla innej osoby, ponieważ najczęściej nie zdecydował jeszcze, kim chce grać i nie lubi wybierać jako pierwszy.

Wprowadzenie losowej kolejności za każdym razem byłoby sporym usprawnieniem.

Irytujące firstpickowanie w LoL-u - gracze mają dość mechaniki - ilustracja #1
„Firstpickowanie” może być zaletą, ale też wadą

Obecnie w LoL-u podczas wyboru draftowego gracze dobierani są za pomocą ukrytych numerów kont. Jak podaje League of Legends Wiki:

Każdy gracz ma ukryty numer konta, który jest porównywany z numerami kont jego kolegów z drużyny w ramach algorytmu, który określa kolejność wyboru. Teoretycznie kolejność jest zachowana, gdy gra się z dokładnie tymi samymi graczami.

Oznacza to, że w przypadku grania z grupą tych samych znajomych jedna osoba będzie wybierała bohatera jako pierwsza przez cały czas. Ponieważ mechanika stojąca za ukrytymi numerami kont nie jest wyjaśniona, ciężko przewidzieć, w jaki sposób zaradzić niechcianemu „firstpickowaniu”. Skoro Riot Games do tej pory nie wprowadziło losowej kolejności w przydzielaniu miejsc, to pewnie mają ku temu swoje powody, ale na pierwszy rzut oka taka niewielka zmiana mogłaby ułatwić, a już na pewno urozmaicić grę.