futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 17 listopada 2021, 13:45

Amerykańskie IBM wyprzedza Chińczyków w wyścigu kwantowym

Chińczycy niezbyt długo pocieszyli się prowadzeniem w technologii kwantowej. IBM zbudowało dużo potężniejszy procesor kwantowy, bazujący na 127 kubitach. Jaka jest moc tego komputera?

W SKRÓCIE:
  • procesor kwantowy IBM Eagle posiada 127 kubitów;
  • to prawdopodobnie najmocniejsza obecnie maszyna kwantowa.

Pamiętacie, jak pisaliśmy o chińskim komputerze kwantowym Zuchongzhi 2, który dysponuje 66 kubitami? Teraz IBM przebiło ten wynik niemal dwukrotnie – ich nowy procesor ma 127 kubitów. Nazywa się on Eagle, a jego moc jest trudna do oszacowania ze względu na to, iż możliwości komputera kwantowego w zasadzie podwajają się wraz z każdym kolejnym kubitem.

Amerykańskie IBM wyprzedza Chińczyków w wyścigu kwantowym - ilustracja #1
Struktura 127-kubitowego procesora kwantowego Eagle. Źródło: IBM

Bariera 100 kubitów była dość trudna do przekroczenia, lecz inżynierom IBM udało się to dzięki wykorzystaniu technologii Heavy-hex i struktury warstwowej. Opisuje to fragment informacji IBM:

Układ kubitów Heavy-hex debiutujący w procesorze Falcon, w którym kubity łączą się z dwoma lub trzema sąsiadami, tak jakby znajdowały się na krawędziach i rogach teselowanych sześciokątów. To szczególne połączenie zmniejszyło potencjał błędów spowodowanych interakcjami pomiędzy sąsiednimi kubitami – zapewniając znaczny wzrost wydajności funkcjonalnych procesorów.

IBM zamierza w ciągu kilku lat opracować procesory kwantowe o znacznie większej liczbie kubitów. W 2022 roku ma zadebiutować procesor Osprey oparty na 433 kubitach, a w 2023 roku – Condor z 1121 kubitami. IBM prezentuje też design infrastruktury przygotowanej do montażu i obsługi przyszłych procesorów kwantowych Osprey i Condor.

Amerykańskie IBM wyprzedza Chińczyków w wyścigu kwantowym - ilustracja #2
Planowany rozwój kolejnych jednostek kwantowych firmy IBM. Źródło: IBM

Kubit jest podstawową jednostką informacji w procesorach kwantowych, w pewnym sensie jest odpowiednikiem bita z komputerów krzemowych. W odróżnieniu jednak od niego kubit może przyjąć jednocześnie stan 0, 1 i wszystkie wartości pomiędzy nimi. Komputery kwantowe cechuje niepotykana wcześniej, niemal nieskończona wielowątkowość i praca w stanie superpozycji. Dzięki temu radzą sobie w krótkim czasie z obliczeniami, które nawet najszybszym obecnie superkomputerom krzemowym zajęłyby 10 tysięcy lat.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej