futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 7 maja 2021, 13:09

IBM dokonał przełomu, powstał pierwszy na świecie chip 2 nm

Firma IBM wykonała w warunkach laboratoryjnych pierwszy chip w litografii 2 nm. Przyszłe procesory oparte o tę technologię będą mogły pobierać o 75% mniej energii od obecnych modeli 7 nm.

W SKRÓCIE:
  • pierwszy chip w litografii 2 nm powstał w laboratorium IBM;
  • procesory w technologii 2 nm mogą zużywać 75% mniej energii lub być o 45% wydajniejsze od obecnych 7 nm – tak twierdzi IBM.

Powstał pierwszy mikroukład scalony wykonany w litografii 2 nm. Udało się to firmie IBM w laboratorium w Albany (stan Nowy Jork, USA) – poinformowała ona o sukcesie w wiadomości na swojej stronie. Chip o wielkości paznokcia może zawierać nawet 50 miliardów tranzystorów. Nowa technologia może być sporym przełomem dzięki dużo mniejszemu zapotrzebowaniu na energię. Procesory wykonane w procesie 2 nm powinny zużywać 75% mniej energii elektrycznej od obecnych konstrukcji 7-nanometrowych.

IBM dokonał przełomu, powstał pierwszy na świecie chip 2 nm - ilustracja #1
Tranzystory w „nanopłytce”, której IBM używa w technologii 2 nm. Źródło: IBM

Przy zachowaniu podobnej konsumpcji energii wydajność może być większa o 45%. Zysk mocy lub zwiększona energooszczędność to cechy pożądane w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i laptopy, oraz w centrach danych i superkomputerach wykorzystywanych do obliczeń AI. Według IBM, proces 2 nm może czterokrotnie zwiększyć czas pracy smartfona w jednym cyklu akumulatora. W przypadku serwerów danych, które odpowiadają za jeden procent globalnego zużycia energii, zmniejszenie śladu węglowego także jest wartym odnotowania osiągnięciem.

Innowacja IBM, którą jest ten nowy 2 nm chip, ma zasadnicze znaczenie dla całej branży półprzewodników i IT – rzekł Dario Gil, starszy wiceprezes i dyrektor działu badań IBM.

Kiedy w 2017 roku IBM wytworzyło pierwszy chip 7 nm, to także był swego rodzaju przełom i nowość. Obecnie procesory w tej technologii są już w powszechnym użyciu, jak chociażby najnowsze Ryzeny od AMD. Czy tym razem także będziemy musieli poczekać 4 lata na procesory 2 nm? Czas pokaże, ale już pojawiają się już układy w litografii 5 nm, jak np. Snapdragon 888 lub Apple M1. TSMC także pracuje nad technologiami wytwarzania chipów 2 nm, jak również 3 nm i 4 nm. Według planów tajwańskiego producenta procesory wyprodukowane w dwóch ostatnich litografiach mogą być gotowe już w 2022 roku.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej