Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 lutego 2021, 11:33

Hellish Quart chwalone za realizm, zobacz analizę eksperta od walki bronią białą

Realizm Hellish Quart został oceniony przez Matta Eastona - nauczyciela walki bronią białą. Według niego gra dobrze odwzorowuje prawdziwe pojedynki.

W SKRÓCIE:
  • Realizm Hellish Quart został oceniony przez nauczyciela walki bronią białą.
  • Według niego, gra jest wiarygodnym odzwierciedleniem pojedynków z XVII wieku.
  • Szczególną uwagę zwrócił na możliwość śmierci obu postaci naraz.

Hellish Quart opisywane było jako realistyczny symulator pojedynków bronią białą osadzony w XVII wieku. Matt Easton, nauczyciel walki takim uzbrojeniem, zweryfikował, czy gra rzeczywiście dobrze odzwierciedla prawdziwe pojedynki z minionej epoki. Po obejrzeniu klipów przedstawiających różne warianty starć doszedł on do wniosku, że twórcy faktycznie postawili na jak największy realizm.

To całkowicie jasne, że deweloperzy tej gry zdecydowanie posiadają wiedzę o szermierce historycznej lub o HEMA (Historical European martial arts). Na 100% analizowali te różnorodne style walki bronią białą.

W filmie Matt Easton zwraca uwagę między innymi na to, jak wiarygodnie odzwierciedlono ruchy postaci. Są one według niego bardzo plastyczne i obfitują w niedokończone pozy pomiędzy blokiem a atakiem. Bardzo dobrze przedstawiono także różnice w stylach walki poszczególnymi ostrzami. Szczególną uwagę Eastona przykuła walka z użyciem rapiera oraz szpady. Twórcy uwzględnili z wyczuciem różnice w zasięgu czy sile broni, dzięki czemu udało się zachować ich zalety oraz wady, do których gracz musi się dostosować. Największym pozytywnym zaskoczeniem był dla Eatsona fakt, że wiele starć kończy się śmiercią obu postaci. Według niego sytuacje takie zdarzały się bardzo często i zbyt mało gier bierze je pod uwagę. W Hellish Quart takie zakończenie pojedynku jest za to całkiem pospolite.

Hellish Quart to dzieło polskiego studia niezależnego Kubold. Obecnie gra znajduje się we wczesnym dostępie na Steamie. Tytuł zebrał na platformie aż 95% pozytywnych opinii. Cieszy się także przyzwoitą liczbą aktywnych graczy, o czym pisaliśmy w innym artykule.