Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 sierpnia 2020, 12:27

autor: Karol Laska

HBO bierze się za polski hit - powstanie adaptacja Hejtera

Film Jana Komasy pod tytułem Sala samobójców. Hejter po sukcesie na arenie międzynarodowej został zauważony przez HBO. Firma postanowiła adaptować dzieło polskiego reżysera.

HBO bierze się za polski hit - powstanie adaptacja Hejtera - ilustracja #1
Twórczość Jana Komasa to dla Amerykanów gorący towar.

Jan Komasa stał się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy jednym z najbardziej wpływowych reżyserów w Polsce, a także zdążył podbić serca amerykańskich krytyków. Jego Boże Ciało zostało nominowane do Oscara w kategorii „najlepszy film międzynarodowy”, a film, który pojawił się w kinach zaledwie pół roku później, czyli Sala samobójców. Hejter, wygrał Festiwal Filmowy Tribeca organizowany na Manhattanie.

Taka popularność dzieł reżysera za oceanem sugerowała, że Komasa może zostać nominowany do najbardziej prestiżowej statuetki drugi raz z rzędu, ale Warszawska Komisja Oscarowa wybrała zupełnie innego kandydata, jakim jest Śniegu już nigdy nie będzie autorstwa Małgorzaty Szumowskiej oraz Michała Englerta.

Decyzja komisji nie sprawiła jednak, że o Hejterze za granicą zapomniano. Serwis informacyjny Deadline donosi, że HBO nakręci adaptację nowej Sali samobójców i to w postaci serialu. Ponadto w proces produkcyjny będą zaangażowani twórcy oryginału, a więc Jan Komasa i scenarzysta Mateusz Pacewicz (razem z producentami Wojciechem Kabarowskim oraz Jerzym Kapuścińskim).

Nie znamy jeszcze showrunnera adaptacji, ale wiadomo, kto pociągnie za sznurki z pozycji producentów wykonawczych. Będą to Dan Farah (współodpowiedzialny chociażby za Player One) oraz Roy Lee (Godzilla vs. Kong czy To). Ten pierwszy nazwał Hejtera „oczarowującym thrillerem oraz zmuszającym do myślenia uniwersalnym komentarzem społecznym”.

Należy to sobie powiedzieć wprost, to jedna z największych chwil dla polskiego kina w całym XXI wieku. Warto też przypomnieć, że Jan Komasa ma aktualnie w planach dwa zagraniczne filmy – kryminalny thriller The Murderer Among Us oraz dystopijne Anniversary.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej