Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 24 czerwca 2020, 12:15

autor: Karol Laska

Reżyser Sali samobójców rusza na podbój Hollywood

Jan Komasa, twórca nominowanego do Oscara Bożego ciała, rusza na podbój Hollywood. Wraz z debiutującą scenarzystką Lori Rosene-Gambino nakręci dwa filmy – jeden o wirusie, a drugi o niemieckim wizjonerze kina, Fritzu Langu.

Niezwykle wyboista jest kariera Jana Komasy. Po raz pierwszy zrobiło się o poznaniaku głośno za sprawą kontrowersyjnej Sali samobójców. Potem zaskoczył wszystkich bardzo teledyskowym podejściem do tematu wojny, wydając na świat Miasto 44. Bank nagród rozbił jednak 5 lat później, gdy w kinach pojawiło się Boże ciało, którego sukces udowadnia nominacja do Oscara. Komasa podkręcił tempo i kilka miesięcy później wypuścił w świat Hejtera, a ten wygrał prestiżowy Tribeca Film Festival.

Reżyser Sali samobójców rusza na podbój Hollywood - ilustracja #1
Komasa rusza na podbój Hollywood! Źródło: Polsat News

Polski twórca, dzięki swoim dwóm ostatnim dziełom, został zauważony na arenie międzynarodowej. Na dalsze efekty jego popularności nie będziemy musieli długo czekać, bowiem Komasa wyrusza na podbój Hollywood. Wyreżyseruje dwa zgoła odmienne filmy, a bazować będzie na scenariuszach Lori Rosene-Gambino, która debiutuje na filmowej scenie scenariopisarskiej.

Pierwsza z produkcji figuruje pod nazwą Anniversary, a producenci filmu nazywają ją obrazem mocno dystopijnym, gdzie spekulatywność będzie bić się z realizmem. W paru słowach o samej fabule opowiedział także Komasa w wywiadzie dla Variety:

Pracuję nad intymnym projektem o moim osobistym koszmarze – grupa kochających się ludzi musi sprostać niszczycielskiej i nieuniknionej sile… społecznemu wirusowi.

Na podstawie tego opisu można jedynie domniemywać, co zostanie nam przedstawione w rzeczywistym filmie. Dużo więcej szczegółów jest znanych w związku z drugim projektem Rosene-Gambino i Komasy pod tytułem The Murderer Among Us. Będzie to kryminalny thriller z elementami biografii przedstawiający historię Fritza Langa, wybitnego niemieckiego reżysera znanego głównie z epoki kina niemego (a szczególnie przodownika nurtu cyberpunkowego w postaci dzieła Metropolis). Polak wypowiedział się także na temat tego tytułu:

Byłem wręcz zachwycony po przeczytaniu scenariusza Lori. Wykrajanie wszystkich dokładnie wyszukanych elementów z życia legendarnego, niemieckiego filmowca było zarówno fascynujące, jak i rewelacyjne. Już wtedy wiedziałem, że muszę spotkać się z Lori, a teraz jestem podekscytowany możliwością współpracy z tak utalentowaną osobą.

Komasa dołącza do grona rodzimych twórców działających prężnie za granicą. Niedawno premierę miała Córka boga Małgorzaty Szumowskiej, a w trakcie przygotowania jest anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej pod tytułem The Silent Twins. Nie można zapominać również o Tomaszu Kocie, który zagra główną rolę w biografii o Nikoli Tesli.