Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 czerwca 2018, 12:31

autor: Aquma

Handlarze skórek do PUBG stracili towar wart milion dolarów

Decyzje PUBG Corp. oraz Valve spowodowały, że wraz z wyłączeniem botów serwisu OPSkins handlarze wirtualnymi dobrami bezpowrotnie stracili przedmioty z PUBG i CS:GO o łącznej wartości przeszło miliona dolarów.

Milion dolarów w skórkach bezpowrotnie utracony. - Handlarze skórek do PUBG stracili towar wart milion dolarów - wiadomość - 2018-06-28
Milion dolarów w skórkach bezpowrotnie utracony.

W połowie maja firma PUBG Corp. zawiesiła możliwość wymieniania się przedmiotami w Playerunknown’s Battlegrounds. Liczni handlarze wirtualnymi dobrami, którzy dotychczas wykorzystywali tę funkcję w celach zarobkowych, musieli poszukać innego rozwiązania. Wybór padł na specjalne strony umożliwiające handlowanie skórkami, w tym m.in. znany wielu fanom CS: GO (a od jakiegoś czasu – jeszcze przed blokadą – także PUBG) serwis OPSkins. Na początku czerwca Valve – podejmując próbę walki z powiązanym z CS: GO wirtualnym hazardem – doprowadziło do uniemożliwienia wspomnianej stronie handlu na platformie Steam. Okazuje się, że sytuacja ta oznaczała dla handlarzy skórkami utratę towarów wartych około miliona dolarów.

Jak to się stało? Strata jest bezpośrednim wynikiem sposobu funkcjonowania serwisów takich jak OPSkins oraz niefortunnego splotu okoliczności, wywołanego przez decyzje PUBG Corp. i Valve. Handlujący za pośrednictwem OPSkins przekazują swoje wirtualne przedmioty do swoistego depozytu zarządzanego przez serwis. Blokada handlu w PUBG uniemożliwiła przekazanie skórek z powrotem na konta Steam, co samo w sobie nie było problemem – deweloperzy zapowiadali w końcu, że ban na handel będzie tymczasowy. Nikt nie przewidział jednak, że w międzyczasie Valve uderzy w OPSkins. Użytkownicy otrzymali trochę czasu na usunięcie swoich dóbr z serwisu, jednak z powodu trwającej blokady handlarze specjalizujący się w PUBG nie mogli przypisać przedmiotów do kont Steam. Tym samym, wraz z wyłączeniem botów OPSkins, 21 czerwca wszystkie skórki zostały bezpowrotnie utracone. Jak policzył użytkownik forum Reddit podpisujący się nickiem IamNotOnRedditAtWork, w wyniku zaistniałej sytuacji zniszczono 964 243 przedmioty do PUBG o łącznej wartości 1 018 486 dolarów i 58 centów. Auć.

Warto w tym miejscu odnotować, że decyzja podjęta przez Valve była odpowiedzią na wprowadzenie przez OPSkins 6 czerwca nowej funkcji ExpressTrade, która umożliwiała ominięcie ustanowionej w marcu siedmiodniowej blokady na odsprzedanie zakupionych przedmiotów. Zdaniem firmy zarządzającej Steamem ustanowiona reguła ma w założeniu ograniczyć możliwość wykorzystywania handlu skórkami w celach hazardowych.

Morał z tej historii jest chyba taki, że warto podchodzić z dużą ostrożnością do wszystkich zewnętrznych stron oferujących odpłatnie dobra i usługi dotyczące popularnych gier – a już z całą pewnością nie należy opierać na nich swojego biznesplanu. Nigdy nie możemy mieć pewności, czy decyzje firm zarządzających platformami dystrybucji cyfrowej lub danymi tytułami nie odcisną na nas swojego bolesnego piętna – choćby takiego, które wiąże się z milionowymi stratami.

  1. Steam – strona oficjalna
  2. OPSkins – strona oficjalna