Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 lutego 2022, 16:03

GTA 5 z datą premiery na PS5 oraz Xbox Series X i S

Rockstar Games podało dokładną datę premiery next-genowej wersji GTA 5. Tytuł ukaże się na PlayStation 5 oraz Xboxach Series X i S w połowie marca.

Na wrześniowym PlayStation Showcase dowiedzieliśmy się, że next-genowa wersja GTA V zaliczy opóźnienie i ukaże się dopiero w marcu 2022 roku. Dziś Rockstar Games podało konkretną datę. Odświeżona wersja produkcji wraz z jej wariantem online wyjdzie 15 marca na PlayStation 5 oraz Xboxy Series X i S.

Zmiany w GTA 5 na PS5 i XSX/S

Poprawione zostaną przede wszystkim wizualia. Deweloperzy chcą zaoferować graczom zabawę w wyższej rozdzielczości (do 4K) i w 60 klatkach na sekundę. Ponadto możemy spodziewać się ulepszonych tekstur, zwiększonego zasięgu rysowania, opcji HDR oraz ray tracingu. Odświeżona wersja GTA V zrobi także użytek z rozwiązań technologicznych oferowanych przez konsole dziewiątej generacji, takich jak skrócone czasy ładowania, „immersyjny dźwięk 3D” czy – w przypadku PlayStation 5 – haptyczne wibracje kontrolera DualSense.

GTA Online – nowości i zmiany na PS5 oraz XSX/S

Wszystkie te ulepszenia trafią też oczywiście do GTA Online, które doczeka się samodzielnej wersji na PS5 i XSX/S. Co ciekawe, przez pierwsze trzy miesiące, począwszy od 15 marca, będzie ona darmowa. Nowi gracze otrzymają więc nie lada okazję, aby przyłączyć się do sieciowej zabawy w Los Santos. Weterani natomiast zyskają możliwość przeniesienia swoich postaci oraz postępów z PS4 i XOne – w tym także zapisów rozgrywki z trybu fabularnego – w czasie jednorazowej migracji danych, która będzie miała miejsce w dniu premiery.

Next-genowa wersja GTA Online otrzyma również nieco usprawnień i nowej treści. Dodana zostanie m.in. możliwość pominięcia prologu trybu fabularnego GTA V, który trzeba było ukończyć, aby móc przejść do zabawy w sieci. Wobec tego pojawi się też odświeżony samouczek, a każda osoba zaczynająca przygodę z grą na start będzie mogła skorzystać z kreatora kariery, w którym wybierze jeden z czterech biznesów (motocyklista, dyrektor, właściciel klubu nocnego lub przemytnik broni) i zapewni sobie zasoby pieniężne oraz siłę ognia potrzebne do rozpoczęcia działalności. Powracający fani będą zaś mogli w dowolnym momencie zresetować swoje postacie, by również skorzystać z owego kreatora.

Co więcej, wszyscy gracze zyskają dostęp do fabularyzowanych misji kooperacyjnych Short Trips z poziomu menu zleceń. Będzie można się ich podejmować bez ukończenia wątku z Dr. Dre, co było wymogiem do tej pory. Ponadto w wersji GTA Online dedykowanej PS5 i XSX/S pojawi się nowy warsztat samochodowy o nazwie Hao's Special Works, który pozwoli na ulepszenie dziesięciu wybranych pojazdów.