Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2022, 12:32

GTA 5 debiutuje na PS5 i XSX; filmiki pokazują różnice w grafice i loadingach

Doczekaliśmy się wreszcie premiery Grand Theft Auto 5 na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X/S. W sieci pojawiło się już sporo filmików, pokazujących ulepszenia graficzne oraz krótsze loadingi.

Na rynku zadebiutowały wreszcie next-genowe wersje Grand Theft Auto V oraz Grand Theft Auto Online, wykorzystujące możliwości oferowane przez konsole Xbox Series X/S oraz PlayStation 5.

Niestety ulepszone wydania nie są dostępne jako darmowy upgrade dla posiadaczy starszych wersji. Na pocieszenie przygotowano ciekawą ofertę. W sklepie PlayStation z poziomu konsoli PS5 kampanię fabularną Grand Theft Auto V można kupić z rabatem za 42,25 zł (czyli o 75% taniej niż standardowo). Ponadto posiadacze konsoli Sony mogą bezpłatnie pobrać GTA Online. Obie promocje obowiązują do 14 czerwca. Z kolei w Microsoft Store tryb fabularny i moduł sieciowy na XSX/S zostały przecenione o połowę. Pierwszy zakupimy za 84,50 zł, drugi – za 44,50 zł.

Problemy z transferem save’ów

Premiera nie obyła się bez kłopotów. Początkowo niektórzy użytkownicy nie mogli dokonać migracji kont GTA Online z PS4 i XONE na wersje next-gen w sytuacji, gdy wcześniej dokonali migracji konta do wersji PC. Ten problem został już jednak rozwiązany.

Niestety mimo tej poprawki metoda transferu save’ów wciąż budzi spore kontrowersje:

  1. Wykonując migrację konta na PS5 i XSX, stare profile są kasowane.
  2. Tym samym tracimy postępy na PS4 i XONE.
  3. GTA Online nie oferuje opcji cross-play, więc jeśli część z naszych przyjaciół nie przeniesie się na wersje next-gen, to nie będziemy mogli kontynuować zabawy w ich towarzystwie na starych konsolach bez wykasowania postępów.
  4. Ponadto nie jest możliwa migracja profili z PC na PS5 i XSX.

Zalety wydania next-gen

Szybsze loadingi

Z bardziej pozytywnych wieści warto wspomnieć, że loadingi w wersji next-gen na PS5 są znacznie krótsze niż na PS4. Redaktorzy serwisu IGN przeprowadzili kilka testów.

  1. Na PS5 wczytanie autosave’a zajmuje ok. 20 sekund, podczas gdy na PS4 trwało to ponad dwie minuty.
  2. Zrestartowanie misji na PS5 jest o 75% szybsze niż na PS4.

W przypadku konsol firmy Microsoft różnice w tempie wczytywania danych możecie zobaczyć na materiale kanału MrWilliamThor:

Porównanie graficzne – od PS3 aż po PS5

Zmiany w oprawie graficznej w wersji next-gen można zobaczyć na ciekawym materiale wideo kanału GTA Series Videos. Porównano w nim cztery wydania gry – na konsole PlayStation 3, 4 i 5 oraz edycję PC. Filmik dobrze ilustruje, że o żadnych wielkich zmianach nie ma mowy.

Gameplay z wersji na PS5 z ray tracingiem

Na koniec warto wspomnieć o materiałe FA GAMEZ, który pokazuje obszerny gameplay z wersji na PlayStation 5 z ray tracingiem.

Zwiastun na premierę

  1. Recenzja gry GTA V na PC – Los Santos piękne, jak nigdy przedtem
  2. GTA 5 – poradnik do gry
  3. Oficjalna strona gry