Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 października 2016, 10:10

autor: Adrian Werner

Gry sportowe bezkonkurencyjne we wrześniu na rynku amerykańskim

Firma NPD opublikowała raport z wynikami amerykańskiego rynku gier. Listę bestsellerów kompletnie zdominowały produkcje sportowe, zajmując cztery czołowe pozycje (pierwsza przypadła NBA 2K17). Natomiast spośród konsol najlepiej poradził sobie Xbox One.

Organizacja NPD opublikowała sprawozdanie podsumowujące wyniki amerykańskiego rynku za wrzesień tego roku. Sprzedaż konsol, akcesoriów oraz nieużywanych egzemplarzy gier pudełkowych przyniosła 838,2 milionów dolarów przychodu, co stanowi spadek o 23% w porównaniu do 1,09 mld uzyskanych w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Tradycyjnie przypominamy, że podawane przez analityków liczby nie dają pełnego obrazu kondycji branży. Dane organizacji nie biorą bowiem pod uwagę handlu używanymi egzemplarzami gier, a do tego NPD dopiero od niedawna zbiera dane z dystrybucji cyfrowej i wciąż są one mocno niekompletne.

Wrzesień należał do gier sportowych. - Gry sportowe bezkonkurencyjne we wrześniu na rynku amerykańskim - wiadomość - 2016-10-24
Wrzesień należał do gier sportowych.

Gry

Amerykanie we wrześniu zakupili nowe gry konsolowe na kwotę 453,4 mln dolarów, co oznacza spadek o 22% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast przychody z gier pecetowych wzrosły o 3%, osiągając poziom 19,8 mln dolarów.

Największą popularnością cieszyły się następujące produkcje:

#

Gra:

1.

NBA 2K17

2.

Madden NFL 17

3.

FIFA 17

4.

NHL 17

5.

BioShock: The Collection

6.

Destiny: The Collection

7.

Grand Theft Auto V

8.

Overwatch

9.

Forza Horizon 3

10.

Call of Duty: Black Ops III

Analizując tę listę, należy mieć na uwadze, że w przypadku gier Overwatch i Forza Horizon 3 brano pod uwagę wyłącznie sprzedaż pudełkową.

Warto także zwrócić uwagę na zniknięcie z listy No Man’s Sky. Według wcześniejszych przecieków produkcja studia Hello Games zaliczyła blisko dziesięciokrotny spadek sprzedaży w stosunku do sierpnia – pikując z poziomu 500 tysięcy egzemplarzy do raptem 50 tysięcy.

Sprzęt

We wrześniu sprzedaż samych konsol dała 234,3 mln dolarów przychodu, co stanowi spadek o 25% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2015 roku. Po raz trzeci z rzędu najchętniej kupowaną platformą stacjonarną był Xbox One.

Powody do zadowolenia ma firma Nintendo, gdyż 3DS zaliczył czwarty z kolei miesiąc wzrostu sprzedaży w stosunku do 2015 r. Jest to zasługa szalonej popularności mobilnego Pokemon GO, które zachęca graczy do spróbowania bardziej tradycyjnych odsłon tej marki.

Spadek zaliczył za to cały sektor akcesoriów, na które Amerykanie wydali we wrześniu 130,8 mln dolarów, czyli o 27% mniej niż 179,5 mln dolarów uzyskane w roku ubiegłym.

  1. NPD – oficjalna strona firmy