Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 maja 2017, 14:45

autor: Marta "Lavdrynka" Kucharska

Gry i Komputery Minionej Ery – we Wrocławiu powstaje wymarzone muzeum fanów gier

We Wrocławiu powstanie Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery. Już w wakacje na terenie Dworca Świebodzkiego będziemy mogli oglądać blisko 1000 modeli sprzętu retro, które przybliżą ducha i historię komputerów oraz gier.

Chociaż podobnych inicjatyw było już kilka, wszystkie zakończyły się mniejszym lub większym niepowodzeniem. Dlatego twórcy wrocławskiego Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery nie zamierzają uzależniać swojej inicjatywy od rezultatów internetowych zbiórek i już rozpoczęli remont lokalu na terenie Dworca Świebodzkiego. Tam już w wakacje zostanie otwarte wypełnione nostalgią miejsce dla każdego fana retrogrania.

RetroGralnia udostępni na rzecz muzeum 200 komputerów i konsol, od pierwszych modeli Apple, poprzez IBM 5110 i Commodore 64, aż po całą masę sprzętu Atari, Segi, Nintendo itp. - Gry i Komputery Minionej Ery – we Wrocławiu powstaje wymarzone muzeum fanów gier - wiadomość - 2017-05-26
RetroGralnia udostępni na rzecz muzeum 200 komputerów i konsol, od pierwszych modeli Apple, poprzez IBM 5110 i Commodore 64, aż po całą masę sprzętu Atari, Segi, Nintendo itp.

Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery to miejsce mające przypomnieć osobom żyjącym i dorastającym w drugiej połowie dwudziestego wieku zdobycze pierwszych lat informatyki i wideorozrywki, a zarazem prezentujące historię komputerów i gier osobom młodszym oraz dzieciom, dla których może to być pierwsze spotkanie z pierwowzorami dzisiejszych najnowszych zdobyczy technologii, czerpiących szerokimi garściami z rozwiązań i pomysłów swoich poprzedników.

Założycielem muzeum jest ekipa RetroGralni, działającej już od kilku lat inicjatywy, dotąd prezentującej głównie mobilne wystawy, na których można było pograć na starych komputerach i konsolach. W sumie w ciągu 6 lat działalności zorganizowała 53 wystawy, na których wystawiono łącznie 526 stanowisk do grania, odwiedzonych przez ponad 80 tys. osób. RetroGralnia prowadzi także kanał YouTube, wypełniony filmikami o starym sprzęcie i grach retro.

500 – tyle konsol przenośnych będzie można obejrzeć w ramach wystawy stałej i różnorakich wystaw czasowych. - Gry i Komputery Minionej Ery – we Wrocławiu powstaje wymarzone muzeum fanów gier - wiadomość - 2017-05-26
500 – tyle konsol przenośnych będzie można obejrzeć w ramach wystawy stałej i różnorakich wystaw czasowych.

Na blisko 200 metrach powierzchni prezentowana będzie wystawa stała i cykliczne wystawy czasowe. W zasobach muzeum znajduje się ponad 200 komputerów i konsol, około 500 konsol przenośnych i 200 gier mechanicznych i elektronicznych. W planach jest także stworzenie minisalonu z automatami arcade, na wzór tych, które część z Was może jeszcze kojarzyć z lat młodości.

Równocześnie na portalu PolakPotrafi.pl ruszyła zbiórka, która ma pomóc w uzyskaniu dodatkowych finansów na lepsze wyposażenie muzeum. Cel wynosi 5000 zł, a w momencie pisania tego newsa zebrane zostało już ponad 2000 zł. Zaplanowanych jest też kilka celów dodatkowych, które umożliwią przygotowanie i wydanie papierowego przewodnika, zredagowanie szerszych, wielojęzycznych opisów dla eksponatów w Muzeum, a także zorganizowanie miejsca, gdzie można będzie prowadzić wykłady, spotkania i organizować małe eventy.

Wśród konsol przenośnych zobaczymy nie tylko popularne Game Boye, ale także setki modeli zabawek firm takich jak Tomy czy Tiger, nawiązujących często do znanych tytułów ze świata gier wideo i kina. - Gry i Komputery Minionej Ery – we Wrocławiu powstaje wymarzone muzeum fanów gier - wiadomość - 2017-05-26
Wśród konsol przenośnych zobaczymy nie tylko popularne Game Boye, ale także setki modeli zabawek firm takich jak Tomy czy Tiger, nawiązujących często do znanych tytułów ze świata gier wideo i kina.

Dzięki zebranym pieniądzom pojawi się możliwość stworzenia lepszych warunków do przeprowadzania spotkań i lekcji dla dzieci oraz młodzieży, wielojęzyczne opisy eksponatów czy papierowy przewodnik po kolekcji z prawdziwego zdarzenia.

Zbiórka potrwa miesiąc, a dla wspierających przygotowany jest szereg nagród: oprócz wejściówek i pocztówek, są także specjalne zaproszenia na otwarcie muzeum i wiele retrogadżetów. Więcej szczegółów oczywiście znajduje się na stronie zbiórki.

Wśród zbiorów znajdą się również gry oraz zabawki mechaniczne i elektroniczne. - Gry i Komputery Minionej Ery – we Wrocławiu powstaje wymarzone muzeum fanów gier - wiadomość - 2017-05-26
Wśród zbiorów znajdą się również gry oraz zabawki mechaniczne i elektroniczne.
Gry i Komputery Minionej Ery – we Wrocławiu powstaje wymarzone muzeum fanów gier - ilustracja #5

Adres muzeum:

Plac Orląt Lwowskich 20B

53-605 Wrocław

Tel.: 71 735 78 00

E-mail: [email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/gikmepl/