Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 kwietnia 2015, 09:45

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Grand Theft Auto V w końcu dostępne na PC-tach

Po kilkunastu miesiącach oczekiwania PC-towa wersja słynnego Grand Theft Auto V w końcu zadebiutowała na rynku. Produkcja od kilku godzin jest już dostępna na "blaszakach". Jak to zwykle bywa w przypadku dużych projektów, tak i tym razem premiera nie obyła się bez problemów, o których przeczytacie w rozwinięciu wiadomości.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych gier bieżącego roku zadebiutowała na rynku. Mowa oczywiście o Grand Theft Auto V w wersji na komputery osobiste. Tytuł nie doczekał się jeszcze recenzji w mediach, ale akurat w tym przypadku chyba wszyscy są pewni co do jakości produkcji, której poprzednie edycje na konsole PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 4 i Xbox One są jednymi z najwyżej ocenianych gier wideo w historii. Projekt bez wątpienia jest wart kupna, jeżeli nie mieliście z nim wcześniej do czynienia, ale warto wspomnieć, że premiera nie odbyła się bez problemów. Jak to zwykle bywa w przypadku dużych tytułów, nie domagają serwery, które, zapewne ze względu na ogromną ilość zainteresowanych osób, nie w każdym przypadku radzą sobie z poprawną obsługą graczy (wolna prędkość pobierania gry i patchy, komunikaty informujące o braku połączenia itd.).

Grand Theft Auto V w skrócie:
  • Gatunek: sandboksowa gra akcji
  • Deweloper: Rockstar Games
  • Platformy sprzętowe: PS3, X360, PS4, XOne, PC
  • Data premiery: 17 września 2013 roku (PS3 / X360), 18 listopada 2014 roku (PS4 / XOne), 14 kwietnia 2015 roku (PC)

Znane problemy

Konta Windows

Znacznie poważniejsze są jednak kłopoty z samą instalacją ważącej ponad 60 GB gry. Rozpakowanie takiej ilości danych niestety trwa długo, a dodatkowo występują problemy z kontami użytkowników systemu operacyjnego z rodziny Windows. Deweloperzy z Rockstar wyjaśnili, że chodzi o nieobsługiwane znaki w nazwach kont, co często skutkuje komunikatem „The Rockstar update service is unavailable (code 1)” albo długim czasem pobierania aktualizacji. Studio pracuje nad odpowiednią łatką, jednak jeżeli nie chcecie czekać, to musicie założyć (instrukcję jak to zrobić znajdziecie tutaj) nowe konto administratora (zmiana nazwy obecnego nie pomoże), które zawierać będzie tylko litery od A do Z (lub a do z) oraz cyfry od 0 do 9 (dokładną rozpiskę akceptowanych znaków znajdziecie w tym miejscu). Po wykonaniu tej czynności resetujemy komputer i logujemy się na nowe konto, a następnie instalujemy grę.

Grand Theft Auto V w końcu dostępne na PC-tach - ilustracja #3

Import pojazdów z wersji X360 / PS3

To jednak nie wszystkie dolegliwości, gdyż mogą wystąpić także problemy z utratą pojazdów podczas migracji postaci z wersji PS3 / X360 (o ile nie graliście w GTA Online od grudnia 2013 roku). By ich uniknąć, należy najpierw uruchomić tryb dla wielu graczy na past-genowej konsoli, a gdy na ekranie pojawi się prośba o aktualizację, wcisnąć pauzę, udać się do zakładki „Online” i opuścić moduł wieloosobowy.

Rockstar Social Club

Kłopoty może sprawiać także Rockstar Social Club. Podczas próby uruchomienia gry niektórym osobom pojawiają się komunikaty pokroju „Social Club failed to initialize”, „Social Club failed to load due to an incomplete installation. Please exit the game and re-install the latest version of the Social Club”, czy też „A newer version of Social Club is required. The updater may have failed. Please exit the game and install the latest version of the Social Club”. W takim przypadku należy najpierw odinstalować program i zainstalować go na nowo (jako administrator!), pobierając plik z tego miejsca. Podczas ponownej instalacji trzeba upewnić się, że GTA V nie jest uruchomione (otwieramy menadżera zadań i kończymy procesy GTA5.exe, PlayGTAV.exe oraz GTAVLauncher.exe). Jeżeli problem występuje dalej, to możemy spróbować pozostałych sposobów sugerowanych przez dewelopera.

Krótko pisząc, sytuacja nie jest w 100% idealna, ale taki już los największych produkcji. Dobrze, że Rockstar zdaje sobie sprawę z niedoróbek i pracuje nad ich wyeliminowaniem.

A czy Ty kupiłeś już swój egzemplarz GTA V? - Grand Theft Auto V w końcu dostępne na PC-tach - wiadomość - 2015-04-14
A czy Ty kupiłeś już swój egzemplarz GTA V?

Popularność gry

Grand Theft Auto V w końcu dostępne na PC-tach - ilustracja #5

Wraz z PC-towym GTA V komputerowi gracze otrzymali od razu dostęp do trybu sieciowego GTA Online. Opcja wieloosobowa pozwala rozgrywać misje, brać udział w wyścigach i rozmaitych mini gierkach. Dodatkową atrakcją jest możliwość wykonywania napadów wraz z innymi graczami.

Jednocześnie warto zauważyć, że według serwisu Steam Charts, GTA V zanotowało najlepszy debiut w historii sklepu Steam. W szczytowym momencie grą bawiło się blisko 200 tys. osób, co daje produkcji trzecie miejsce w rankingu, zaraz za grami DOTA 2 i Counter-Strike: Global Offensive, a należy pamiętać, że tytuł dopiero co ukazał się na rynku. Poza tym steamową wersję otrzymuje się tylko poprzez nabycie gry na Steamie (pozostałe wydania, w tym edycja pudełkowa, zawierają klucz do Social Club), więc tak naprawdę ten znakomity wynik nie ukazuje w pełni popularności PC-towego GTA V.

Na koniec przypominam jeszcze, że komputerowe wydanie słynnego sandboksa oferuje wszystko to, co wersja na konsole PlayStation 4 i Xbox One, a nawet więcej. Gra może się bowiem pochwalić możliwością tworzenia modyfikacji, bogatszą ścieżką dźwiękową, edytorem filmów wideo oraz ulepszoną oprawą graficzną (oczywiście jeżeli dysponujecie odpowiednio mocnym komputerem).