Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 marca 2021, 16:15

autor: AlexB

Gracz Crusader Kings 3 zdominował kulturowo mapę w 44 lata

Jeden z graczy CK 3 postawił sobie na cel konwersję wszystkich prowincji obecnych w produkcji na jedną kulturę. Zajęło mu to 44 lata w świecie tytułu. Na przygotowanie całego planu i późniejsze go wykonanie poświęcił około 100 godzin.

W SKRÓCIE
  1. Użytkownikowi Reddita o pseudonimie doctorsandwich8 udało się zmienić kulturę wszystkich prowincji obecnych na mapie gry CK3 na Outremer.
  2. Wykorzystał do tego decyzje i pewne luki w gameplayu dostępne w grze.
  3. Aby osiągnąć swój cel, potrzebował on 44 lat w świecie tytułu i około 100 godzin na opracowanie całego planu i zrealizowanie go.

W Crusader Kings III można grać na dwa sposoby. Niektórzy preferują stawianie sobie pewnych ograniczeń w postaci na przykład podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie charakterów sterowanych przez nich bohaterów, by spotęgować klimat bycia głową średniowiecznego rodu i tworzenia alternatywnej wersji historii. Inni wolą jak najbardziej optymalną zabawę i możliwie najszybsze podbijanie okolicznych terenów. Ten drugi model rozgrywki do mistrzostwa opanowała osoba, która na Reddicie znana jest jako doctorsandwich8. W minionych miesiącach, dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu mechanik i pewnych luk w gameplayu, udało jej się osiągnąć kilka naprawdę imponujących rzeczy w najnowszej odsłonie cyklu strategii od firmy Paradox – między innymi opanowała całą mapę w 23 lata i nawróciła wszystkie prowincje na jedną religię w 29 lat. Ostatnio doctorsandwich8 dał radę zmienić kulturę wszystkich prowincji na Outremer, którą wyróżniały się państwa krzyżowców. Potrzebował do tego 44 lat, czyli rekordowo mało.

Było to sporo większe wyzwanie od podboju całego świata czy nawrócenia go na jedną religię. W Crusader Kings III nie istnieje bowiem zbyt wiele sztuczek na błyskawiczną zmianę kultury jednego regionu. Udało się to jednak w dość krótkim czasie przede wszystkim dzięki wykorzystaniu trzech decyzji obecnych w grze - Form the Outremer Empire (powoduje ona, że 50% wszystkich twoich bezpośrednich wasali z frankijskiej grupy kulturowej zmienia ją na Outremer), Create the Kingdom of Israel (dzięki której około 33% posiadanych przez nas hrabstw zmienia religię i kulturę na naszą) oraz Embrace Outremer Culture (jest ona jednak podejmowana jedynie przez królestwa bądź księstwa sterowane przez AI ze stolicami na terenach Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Persji).

Aby zmaksymalizować ich działanie, doctorsandwich8 musiał się sporo napracować. Przede wszystkim opanował on świat. Gdy to już było za nim, stanął przed koniecznością między innymi wygrania szeregu wojen domowych, mających na celu chociażby odebranie ziem wasalom, żonglowanie religiami i innymi kulturami, niszczenie oraz tworzenie tytułów czy w końcu finansowanie swoich poddanych, by mogli oni zmienić obszar cywilizacyjny.

Opracowanie tego systemu, a później wykorzystanie go w praktyce aż do dominacji jednej kultury na całej mapie w Crusader Kings III, zajęło doctorsandwich8 około 100 godzin. Jeśli chcielibyście spróbować powtórzyć jego wyczyn, to dokładny opis kolejnych kroków, jakie wykonał, znajdziecie w tym miejscu.

Przypominamy, że Crusader Kings III jest dostępne wyłącznie na PC od 1 września ubiegłego roku. Najprawdopodobniej 13 marca poznamy tytuł pierwszego rozszerzenia do tej produkcji. Kto wie? Być może dzięki niemu pojawią się w niej kolejne mechaniki stanowiące pretekst do śrubowania nowych rekordów.

  1. Oficjalna strona gry Crusader Kings III
  2. Recenzja Crusader Kings 3 – ta gra nie ma konkurencji