Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 stycznia 2022, 15:48

God of War: „out of memory” i inne problemy gry na PC

Pomimo tego, że premiera God of War na PC jest dużym sukcesem, to, jak się okazuje, nie wszystko z konwersją poszło, jak należy. Część graczy doświadcza m.in. problemów z pamięcią czy z wydajnością.

W SKRÓCIE:
  1. Część graczy informuje o nieprzyjemnych błędach pojawiających się w God of War na PC.
  2. Często wymienianie są problemy z pamięcią.
  3. Twórcy deklarują, że pracują nad wszystkimi znanymi im błędami, i proszą graczy o więcej informacji.

Debiut God of War na PC okazał się być strzałem w dziesiątkę. Dotychczasowy tytuł ekskluzywny PlayStation zbiera świetne oceny i przyciąga tysiące graczy (73 tys. bawiło się na Steamie w szczytowym momencie). Jednak nie wszyscy mają równie pozytywne odczucia co większość.

Niektóre osoby doświadczają trudności natury technicznej, związanych głównie z pamięcią, a także z nieuzasadnionymi spadkami wydajności. Deweloperzy, którzy już mają świadomość, że błędy istnieją, przygotowali listę problemów oraz ich potencjalnych rozwiązań na Steamie.

Problem 1: „not enough available memory”

Twórcy piszą o mankamentach, które zostały wykryte głównie w przypadku procesorów Intela dwunastej generacji, jednak spływają również zgłoszenia od posiadaczy innych podzespołów. Póki co jesteśmy zapewniani, że ten problem jest rozwiązywany, a w międzyczasie rekomenduje się wykonanie poniższych kroków:

1. Upewnij się, że karta graficzna na płycie głównej jest wyłączona.

Otwórz Panel sterowania NVIDIA.

Wybierz opcję „Zarządzaj ustawieniami 3D" w sekcji „Ustawienia 3D" na lewym pasku bocznym.

Upewnij się, że wybrana została opcja „Ustawienia globalne" i przejdź do „GPU renderującego OpenGL".

Kliknij rozwijaną listę po prawej stronie i upewnij się, że jest ona ustawiona na Twój procesor graficzny, a nie na „Autoselect".

2. Sprawdź aktualną ilość dostępnej pamięci w Menedżerze zadań.

Wciśnij Ctrl+Shift+Esc i przejdź do zakładki „Wydajność”.

Wybierz opcję „Pamięć” w tym oknie.

3. Spróbuj zamknąć pozostałe aplikacje, które zużywają dostępną pamięć, takie jak przeglądarki internetowe, inne gry, klienty czatu.

4. Spróbuj zrestartować komputer.

Problem 2: „Nieprawidłowe opisy przycisków”

W przypadku nieprawidłowego podpisywania przycisków kontrolera twórcy rekomendują dwa rozwiązania: osobne w przypadku padów DualShock oraz DualSense.

Dla kontrolerów DualShock:

Otwórz Bibliotekę Steam.

Wybierz God of War.

Kliknij na koło zębate po prawej stronie i kliknij na „Właściwości”.

W lewym menu kliknij „Controller”.

Zmień opcję „Override” na „Disable Steam Input".

Jeśli zaś chodzi o kontroler z PS5, deweloperzy ostrzegają, iż ten zadziała prawidłowo wyłącznie po podłączeniu go do komputera kablem USB.

Problem 3: „Wycieki pamięci”

Twórcy referują, że część graczy po kilku godzinach zabawy doświadcza „wycieków pamięci”, co prowadzi do spadków wydajności, a nawet do zawieszania się gry. Na ten moment, jak sami piszą, „potrzebują więcej informacji, by zbadać ów problem”.

Pośród wymienianych, a nierozwiązanych jeszcze błędów znajdują się zaś bolączki z prędkościami myszek, a także ze spadkami wydajności w przypadku niektórych układów graficznych AMD. Deweloperzy zapewniają, że źródła tych trudności są obecnie badane.

Dodatkowo, jeżeli doświadczacie jakichś z wyżej wymienionych bolączek, możecie wysłać zgłoszenie do twórców za pomocą ich strony, do czego sami zachęcają. Z pewnością będą chcieli pozbyć się tej łyżki dziegciu z beczki miodu, którą na obecny moment zdaje się być premiera God of War na PC.