Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 czerwca 2021, 10:42

autor: Adrian Werner

Gloomwood - gameplay z wielkiej nadziei fanów serii Thief

Do sieci trafił obszerny gameplay z Gloomwood, czyli skradanki zainspirowanej dwoma pierwszymi odsłonami cyklu Thief. To rzadki przypadek gry z E3 2021, w przypadku której pokazano czystą rozgrywkę i prezentuje się ona bardzo obiecująco.

GLOOMWOOD W SKRÓCIE:
  1. Deweloper: Dillon Rogers i David Szymanski
  2. Wydawca: New Blood Interactive
  3. Gatunek: gra akcji
  4. Platforma: PC
  5. Data premiery: oby jak najszybciej

Minionej nocy odbyła się prezentacja na E3 2021 zorganizowana przez magazyn PC Gamer. Krótka jej część poświęcona była grom z oferty New Blood Interactive. Wydawca otrzymał raptem 90 sekund na zaprezentowanie swoich produkcji, ale potem do sieci trafił obszerny gameplay z Gloomwood, czyli najciekawszego nadchodzącego tytuły firmy.

Jeden z redaktorów magazynu PC Gamer określił ten projekt mianem najlepszej gry, jaką widział na E3 2021 i jest to opinia, z którą się w pełni zgadzam. Gameplay pokazuje, że Gloomwood ma spore szanse podbić serca nie tylko fanów dwóch pierwszych odsłon serii Thief (która jest dla autorów główną inspiracją), ale również ogólnie miłośników skradanek i gatunku immersive sim.

Zamiast bawić się w jakieś filmowe zapowiedzi, materiał z Gloomwood pokazuje po prostu pięć minut nieprzerwanej rozgrywki. Inspirację Thiefem są oczywiste, ale nie jest to jedynie prosty klon. Gra ma własną tożsamość i sporo unikalnych rozwiązań, takich jak obecność broni palnej czy świetnie się zapowiadający system ekwipunku, w którym postać otwiera wielką walizkę na podłodze bez pauzowania rozgrywki, a my musimy wyciągać z niej rzeczy i manipulować przedmiotami, cały czas uważając, aby nie zauważyli nas wrogowie.

Do tego gameplay pokazał duży postęp, jaki wykonano od czasu zeszłorocznego dema. Grafika jest wyraźnie ładniejsza. Nadal prezentuje styl graficzny wzorowany na Dark Engine (technologii napędzającej m.in. Thief 1-2 oraz System Shock 2), ale poprawiono jakość oświetlenia, a mapy są wyraźnie bardziej interaktywne niż w wersji demonstracyjnej.

Nie będę Was tu próbował przekonywać, że Gloomwood stanie się wielkim bestsellerem, ale dla fanów Thiefa może to być prawdziwa gratka. Do tego mam nadzieję, że odniesie sukces i będzie jednym z tytułów, który zapoczątkuje renesans gatunku immersive sim. Wysokie koszty produkcji praktycznie uśmierciły tę kategorię wśród produkcji AAA (to dlatego nie ma na razie szans na nowe odsłony Dishonored czy Deus Ex), ale lukę mają szansę wypełnić deweloperzy indie.

Niestety, nadal nie wiemy, kiedy Gloomwood zadebiutuje na rynku. Główny projektant Dillon Rogers obiecuje jednak, że wkrótce powinniśmy zobaczyć sporo nowych materiałów z gry.

  1. New Blood Interactive – strona oficjalna
E3 2021