Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 czerwca 2021, 10:07

autor: Bartosz "qjin" Woldański

Forza Horizon 5 - minimalne wymagania sprzętowe na PC

Microsoft i studio Playground Games zapowiedziały wczoraj Forza Horizon 5. Teraz poznaliśmy minimalne wymagania sprzętowe wersji PC nowej odsłony popularnej serii wyścigów. Będą one mogły pochwalić się ray tracingiem.

Forza Horizon 5 była jedną z nowości prezentacji Xbox & Bethesda Games Showcase, choć trudno nazwać ją wielką niespodzianką. Wielu graczy spodziewało się oficjalnej zapowiedzi nowych wyścigów od studia Playground Games, w których udamy się do Meksyku. Kolejny dzień targów E3 przyniósł nowe wieści na temat gry. Karta produktu na platformie Steam zdradziła minimalne wymagania sprzętowe, które są niemal bliźniaczo podobne do tych z Forza Horizon 4:

Forza Horizon 5 – minimalne wymagania sprzętowe na PC

  • Procesor: Intel Core i3-4170 3,7 GHz lub Intel i5-750 2,66 GHz
  • Pamięć: 8 GB RAM
  • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 650 Ti lub AMD Radeon R7 250X
  • DirectX: wersja 12
  • System operacyjny: 64-bitowy Windows 10 (wersja 15063 lub nowsza)
  • Miejsce na dysku: 80 GB

Niestety, nie poznaliśmy rekomendowanych wymagań sprzętowych Forza Horizon 5, ale mogą one być zauważalnie wyższe niż w przypadku „czwórki”. Powód jest prosty. Gra zaoferuje sporo zmian w grafice: nowy system wolumetrycznego oświetlenia, mocniej podkręcone dynamicznie zmieniające się efekty pogodowe, wyraźnie zwiększony zasięg rysowania obiektów i wysokiej jakości tekstury, do których stworzenia wykorzystano zdjęcia fotogrametryczne w rozdzielczości 12K. Będzie nawet ray tracing (także na konsolach nowej generacji), ale niestety trafi on tylko do trybu Forzavista, w którym oglądanie samochodów będzie przyjemniejsze dla oka.

Na Xboksie Series X zagramy w rozdzielczości 4K w 30 fps, z kolei słabszy Xbox Series S pozwoli na 1080p i płynność animacji na poziomie 30 klatek na sekundę. Obie konsole zaoferują tryb wydajności z 60 fps (przy zapewne niższej i/lub dynamicznej rozdzielczości, ale tej informacji niedoprecyzowano). Nie zabraknie także obsługi HDR.

Premiera Forza Horizon 5 została zaplanowana na 9 listopada 2021 roku. Docelowymi platformami sprzętowymi są PC oraz konsole Xbox One i Xbox Series X/S. Gra trafi w dniu premiery do usługi Xbox Game Pass. Będzie ona dostępna z polskimi napisami.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Forza Horizon 5
  2. Recenzja gry Forza Horizon 4 – tak się wygrywa bitwę o Anglię
  3. Poradnik do gry Forza Horizon 4