Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 lipca 2020, 15:47

autor: Froozyy

Gest „OK” został po cichu usunięty z gier Call of Duty

Okazało się, że deweloperzy ze studia Inifnity Ward po cichu usunęli gest „OK” z gier Call of Duty: Modern Warfare oraz Warzone. Powód podjęcia takiej decyzji nie został podany, ale wielu graczy uważa, że elementu pozbyto się z powodu jego kontrowersyjnego znaczenia.

W SKRÓCIE:
  • kilka dni temu z gier Call of Duty: Modern Warfare oraz Warzone został usunięty gest „OK”;
  • twórcy nie podali konkretnej przyczyny pozbycia się tego elementu;
  • gracze uważają, że decyzja ta została podjęta z powodu rasistowskiego i kontrowersyjnego znaczenia gestu.

Kilka dni temu wyszło na jaw, że deweloperzy ze studia Infinity Ward po cichu usunęli gest „OK” (widoczny na poniższym screenie) z gier Call of Duty: Modern Warfare oraz Warzone. Twórcy nie podali konkretnego powodu pozbycia się tego elementu, aczkolwiek wielu graczy uważa, że stało się to z powodu kontrowersji, jakie wywołuje ten znak (zwłaszcza w obecnych czasach walki z rasizmem).

Gest „OK” został po cichu usunięty z gier Call of Duty - ilustracja #1
Gest w grze Call of Duty. / Źródło: Reddit – C_Collins99.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, gdy anonimowy użytkownik na forum internetowym 4chan rozpoczął swego rodzaju „kampanię”, nazwaną Operacją O-KKK, w której zachęcał innych do rozprzestrzeniania propagandy w mediach społecznościowych. Według niej gest „OK” oznaczał przewagę białej rasy nad innymi. Sieć szybko zalała fala kont, które starały się przekazywać dalej tę fałszywą informację. Początkowo akcja nie zdobyła zbyt dużego rozgłosu, lecz kilka miesięcy później ruszyła ponownie i tym razem spotkała się ze znacznie szerszym odbiorem. Od tamtej pory gest „OK” używany jest przez różne grupy rasistowskie oraz ich członków, którzy nawet nie mają pojęcia o jego pochodzeniu.

Oczywiście symbol ten dla większości ludzi nie ma negatywnego wydźwięku (chociaż należy zaznaczyć, że w niektórych kulturach może zostać uznany za obraźliwy). Spora część społeczeństwa identyfikuje go m.in. jako przekazanie informacji, że wszystko jest w porządku, lub też wyrażenie aprobaty dla danej sytuacji. W Call of Duty gracze często używali tego symbolu (który dodany został do produkcji w 2020 roku) podczas eliminacji ostatniego przeciwnika, dającej zwycięstwo, aby przysłowiowo utrzeć mu nosa. Przykład możecie zobaczyć poniżej.

The new 'Okay' emote has been the best one added so far from r/modernwarfare

Można doszukiwać się w tym rasistowskiego kontekstu, co uzasadniałoby decyzję deweloperów, którzy najpewniej woleli dmuchać na zimne, aczkolwiek nadal należy pamiętać, że twórcy nie wypowiedzieli się oficjalnie w tej sprawie. Przypomnijmy, że ostatnio w ramach walki z rasizmem firma Microsoft zabroniła korzystania z flagi Skonfederowanych Stanów Ameryki w grach z serii Forza. Działania tego typu nie są więc obecnie czymś wyjątkowym.