Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lutego 2021, 09:55

autor: "Vergil"

Gearbox Entertainment i Aspyr Media kupione przez Embracer Group

Embracer Group poinformowało o zakupie dwóch dużych firm. Pierwsza z nich to Gearbox Entertainment, której największym hitem jest seria Borderlands, z kolei druga to Aspyr Media, o której mówi się, że może pracować nad trzecią częścią serii Star Wars: KotOR.

W SKRÓCIE:
  1. Embracer Group nabyło kolejne dwie firmy, czyli Gearbox Entertainment oraz Aspyr Media;
  2. koszt ostatnich zakupów szwedzkiego giganta to ponad 460 milionów dolarów;
  3. oba nabytki mają zachować pełną niezależność, a Gearbox Entertainment stało się siódmą grupą operacyjną pod skrzydłami Embracera.

Embracer Group, do którego należą takie firmy, jak THQ Nordic czy Koch Media, wybrało się na kolejne duże zakupy. Tym razem szwedzki gigant wchłonął Gearbox Entertainment oraz Aspyr Media. Oba nabytki Embracera mają zachować pełną niezależność, a ich pracownicy – dotychczasowe stanowiska. Osoby stojące na czele przejętych firm nie kryją zadowolenia z takiego stanu rzeczy i obiecują „ekscytującą przyszłość” (Gearbox Entertainment) oraz „stworzenie wielu gier”, w tym „jednego dużego projektu, z budżetem oscylującym wokół 70 milionów dolarów, który stanie się ważny dla całej grupy” (Aspyr Media).

Gearbox Entertainment i Aspyr Media kupione przez Embracer Group - ilustracja #1
Kto wie, może pod skrzydłami firmy Embracer Group studio Gearbox Software w końcu dostarczy nam obiecane dawno temu Brothers in Arms 4?

Jak można wyczytać w oficjalnej informacji prasowej, za Gearbox Entertainment (w którego skład wchodzi studio Gearbox Software i firma wydawnicza Gearbox Publishing) zapłacono 363 miliony dolarów, z czego 175 milionów w akcjach Embracer B. Jeśli w ciągu najbliższych sześciu lat firma zarządzana przez Randy’ego Pitchforda „spełni uzgodnione cele finansowe i operacyjne”, zostanie jej wypłacone dodatkowe wynagrodzenie w wysokości ponad miliarda dolarów (z czego 360 milionów w akcjach Embracer B). Gearbox Entertainment stało się siódmą grupą operacyjną Embracer Group i dołączyło do takich podmiotów, jak wspomniane już THQ Nordic i Koch Media, a także Amplifier Game Invest, Coffee Stain Holding, DECA Games, Saber Interactive oraz Easybrain.

Aspyr Media zostało natomiast wykupione przez należącą do Embracera grupę Saber Interactive. Zakup kosztował ją 100 milionów dolarów, z czego 60 milionów zapłacono gotówką, z kolei 40 milionów – w akcjach Embracer B. W oficjalnej informacji prasowej podano, że po spełnieniu „określonych warunków” Aspyr Media może liczyć na dodatkowe pieniądze (maksymalnie 350 milionów dolarów). Firma pracuje obecnie nad szeregiem projektów i przypuszcza się, że jednym z nich (zapewne tym „ważnym dla całej grupy”, mającym kosztować 70 milionów dolarów) jest Star Wars: Knights of The Old Republic 3 bądź remake jednej z wcześniejszych części serii. Więcej na ten temat przeczytacie w naszej wiadomości z zeszłego tygodnia.

Gearbox Entertainment i Aspyr Media kupione przez Embracer Group - ilustracja #2
Wielu fanów serii Star Wars: Knights of the Old Republic wierzy, że Aspyr Media pracuje nad jej trzecią odsłoną.

Czytając poświęcony omawianym zakupom Embracera wątek na forum Reddit, można odnieść wrażenie, że wielu graczy obawia się postępującej na naszych oczach konsolidacji rynku.

Jezu. Wiem, że wszyscy się martwią, iż Microsoft staje się monopolistą... ale myślę, że ci goście już tam są.

KingMario05, Reddit

Są właścicielami prawie całej sfery gier AA, a teraz pochłaniają również sferę gier AAA.

agamemnon2, Reddit

Randy Pitchford z Gearbox Entertainment widzi to wszystko zupełnie inaczej. Jak mówi:

Wizja Larsa dotycząca Embracer jako sojuszniczej grupy partnerskiej, zaangażowanej w podsycanie i przyspieszanie ambicji szeregu zdecentralizowanych, odnoszących sukcesy firm członkowskich, przy jednoczesnym zwiększaniu wartości zbiorowej i zalet dywersyfikacji w całej grupie, jest w skrócie najbardziej błyskotliwą strategią i projektem dla krótko-, średnio- oraz długoterminowych sukcesów w tej branży, w której pracowałem przez trzydzieści lat.

Randy Pitchford, Gearbox Entertainment

  1. Embracer Group – oficjalna strona internetowa
  2. Gearbox Software – oficjalna strona internetowa
  3. Aspyr Media – oficjalna strona internetowa