Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 grudnia 2021, 21:32

autor: Adam Królak

10 milionów dolarów za modyfikowanie Nintendo Switch - zapadł wyrok w sprawie hakera

Gary Bowser musi zapłacić ponad 10 milionów dolarów grzywny. Jest to wynik procesu cywilnego z Nintendo of America.

Kanadyjski haker Gary Bowser musi zapłacić 10 milionów dolarów (ponad 40 milionów złotych) na rzecz Nintendo of America. Stało się tak za sprawą wyroku sądu w sprawie cywilnej. Skazany sprzedawał tzw. mody do konsol Nintendo, które umożliwiały uruchamianie pirackich kopii gier.

W wyniku innego procesu na szczeblu federalnym Bowser został już skazany na grzywnę w wysokości 4,5 miliona dolarów (ponad 18 milionów złotych) oraz grozi mu 10 lat pozbawienia wolności. Obecny wyrok dotyczy procesu cywilnego w tej samej sprawie.

10 milionów dolarów za modyfikowanie Nintendo Switch - zapadł wyrok w sprawie hakera - ilustracja #1

Kanadyjski haker współpracował z grupą o nazwie Team Xecuter i od 2013 roku świadomie uczestniczył w przestępczej działalności, która sprowadzała się m.in. do łamania zabezpieczeń w konsolach do gier.

W ramach wcześniejszego porozumienia skazany przyznał, że „opracowywał, produkował i wprowadzał na rynek różne urządzenia służące do omijania zabezpieczeń, umożliwiające uruchamianie pirackich wersji gier wideo chronionych prawem autorskim, zwanych powszechnie ROM-ami”.

Nintendo ścigało Bowsera latami, ale dopiero październik 2021 roku przyniósł pewien przełom w sprawie. Wtedy to oszust otrzymał zarzuty federalne. Wcześniej został odnaleziony na Dominikanie, a następnie aresztowany i deportowany do Stanów Zjednoczonych.