Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 grudnia 2021, 21:25

autor: Maycuzai

Spencer: wojna konsol nie interesuje Xboxa, a Game Pass to kwestia wyboru

Phil Spencer w wywiadzie udzielił komentarza na temat wojen konsolowych oraz zdradził, czy Game Pass jest opłacalny z punktu widzenia działu Xboxa. Wyraził również w nim chęć integracji graczy, niezależnie od posiadanej przez nich platformy.

Fani Xboxa mają w tym roku powody do świętowania. Dwadzieścia nominacji gier na tę platformę do The Game Awards 2021, bardzo dobra sprzedaż konsol Microsoftu podczas tegorocznego Black Friday oraz świetne recenzje gry Halo Infinite (nasz recenzent przyznał produkcji notę 8/10) są tego świadectwem. Jest już zatem pewne, że „zieloni” mogą na powrót stanąć śmiało w szranki z konkurencją w postaci Sony oraz Nintendo. Szef działu Xboxa, Phil Spencer, w wywiadzie dla magazynu Edge (via VGC) przedstawił swoje stanowisko wobec wojen konsol:

Poświęcam zero energii na działania pokroju: „Jak sprawię, że inne platformy staną się słabsze, by dzięki temu Xbox stał się lepszy”. Jestem bardziej zainteresowany rosnącym ciastem, jakim jest branża gier, niż podjadaniem kawałków innych.

Dlatego skupiamy się na funkcjach pokroju cross-play czy cross-save. Często myślę o takich scenariuszach, w których ty i ja nie możemy zagrać wspólnie, i analizuję, dlaczego tak jest. To nie powinno mieć miejsca, nawet jeśli kupiłeś inną konsolę niż ja. To nie ułatwia branży wzrostu, gdy stawiamy sztuczne bariery.

Phil Spencer stwierdził w zeszłorocznej rozmowie z serwisem Protocol, że dla Microsoftu głównymi konkurentami są nie Nintendo i Sony, lecz Amazon oraz Google. Dodatkowo szef Xboxa już zapowiadał, że chciałby, aby Xbox Game Pass był obecny na każdej platformie. Z tego względu magazyn Edge zapytał go również, czy wspomniana subskrypcja jest aktualnie priorytetem firmy – na co Spencer odpowiedział:

Nie, nie jest. (…) Gdy masz własną platformę, musisz brać pod uwagę wiele czynników. Czy chcę narzucić, by każdy, kto korzysta ze środowiska Xbox, był subskrybentem Game Passa? Zdecydowanie nie. Chcę, aby ludzie dokonywali własnych wyborów. Niektórzy chcą po prostu kupować gry, które tworzymy, i wykreować swoją własną kolekcję.

Abonament Xbox Game Pass kupisz tutaj

W tym samym wywiadzie Phil Spencer nakreślił także opłacalność takiej subskrypcji. Co ciekawe, jego wypowiedź zaprzecza obawom byłego szefa Sony o zwrot kosztów podobnych usług na dłuższą metę. Warto przypomnieć, że znany dziennikarz Jason Schreier donosił niedawno o projekcie Spartacus, rzekomo mającym być odpowiedzią Sony na usługę „zielonych”.

Subskrypcje dają ci dopływ stałego dochodu. Jest to ważny aspekt dla każdego biznesu, będący uzupełnieniem nagłych wzrostów sprzedaży spowodowanych poszczególnymi premierami.

Wiem, że jest wiele osób, które lubią pisać, iż „palimy” teraz gotówkę, by na końcu zdobyć jakiś garnek złota. Nie. Game Pass gwarantuje bardzo, bardzo stabilny dochód już w tej chwili i nadal się rozwija.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.