futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 28 września 2021, 20:25

autor: Michał Zegar

Forza Horizon 4, Gears 5 i inne gry wypięknieją na Xbox Series X|S dzięki Dolby Vision

Konsole Xbox Series S|X wzbogaciły się o obsługę technologii Dolby Vision w grach. Dzięki niej możemy liczyć na znacznie bardziej realistyczne odwzorowanie barw w naszych ulubionych tytułach.

Obsługa technologii Dolby Vision właśnie została dodana do Xboxa Series X oraz S, które jako pierwsze konsole na świecie będą ją wspierać. Microsoft zapowiedział, że tysiące gier obsługujących funkcje Auto HDR oraz HDR10 zyskają na nowej jakości obrazu oferowanej przez Dolby. Poniżej sami możecie się przekonać, jak to będzie wyglądać w akcji na przykładzie Gears 5:

Dolby Vision oraz HDR mają na celu dostarczenie bardziej żywego, zbliżonego do rzeczywistości obrazu na ekranach naszych urządzeń. Za implementację Dolby Vision w filmie czy grze – w przeciwieństwie do HDR – trzeba zapłacić. Obie technologie pozwalają na przesłanie do ekranu nie tylko informacji, kiedy wyświetlić określoną barwę, ale także metadanych o jej jasności. W przypadku HDR10 owocuje to dostarczeniem aż 57% widzialnej przestrzeni barwowej, przy zapewnieniu 10-bitowej głębi kolorów.

Przewaga Dolby Vision przejawia się w obsłudze 12-bitowej głębi kolorów oraz dynamicznym przekazywaniu metadanych, dzięki któremu te mogą być inne dla każdej pojedynczej klatki – co pozwala na odtworzenie poszczególnych scen dokładnie tak, jak chciał je pokazać autor. Niestety, liczba ekranów wspierających Dolby Vision jest o wiele mniejsza niż u konkurenta.

Forza Horizon 4, Gears 5 i inne gry wypięknieją na Xbox Series X|S dzięki Dolby Vision - ilustracja #1
Oprócz Dolby Vision, Xbox Series X|S wspiera także technologię Dolby Atmos, znacznie polepszającą doświadczenia dźwiękowe.

Co więcej, sama obsługa technologii przez telewizor nie gwarantuje, że będzie ona poprawnie działać z konsolami Xbox Series. Posiadacze ekranów, które nie zostały zoptymalizowane, po włączeniu w ustawieniach swojego Xboxa funkcji Dolby Vision mogą doświadczyć problemów z opóźnieniami podczas gry. Listę wspieranych na ten moment urządzeń można sprawdzić tutaj – ma być ona z czasem poszerzana o kolejne modele.

Jeśli nie masz pewności, czy Twój odbiornik wspiera Dolby Vision, wystarczy wejść w ustawienia swojego Xboxa Series > Ogólne > Opcje TV i wyświetlania > TV 4K – szczegóły. Jeśli posiadasz zgodne urządzenie, przed uruchomieniem Dolby Vision Microsoft zaleca również zaktualizowanie oprogramowania swojego TV do najnowszej wersji. Aby włączyć technologię, należy wejść w ustawienia konsoli > Ogólne > Opcje TV i wyświetlania > Tryby wideo > Dolby Vision dla gier.

Dolby Vision jest kompatybilne z innymi funkcjami Xboxów Series X|S, takimi jak: DirectX Raytracing, Automatyczny tryb niskich opóźnień (ALLM), Zmienna częstotliwość odświeżania (VRR), a także wsparcie dla rozgrywki w 120 klatkach na sekundę. Na ten moment gotowych do obsługi Dolby Vision jest ponad 10 tytułów, a kolejna setka dołączy już na dniach – nadchodzące Halo Infinite ma zaś w pełni wykorzystać tę technologię. Pozostaje tylko pytanie, czy konkurencyjne PlayStation 5 również otrzyma dla niej wsparcie.