Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 marca 2019, 11:29

Fortnite - wycofano pozwy związane z układami tanecznymi

Studio Epic Games może odetchnąć z ulgą. Czterej celebryci wycofali pozwy wobec firmy o bezprawne wykorzystanie ich układów tanecznych w Fortnite.

Na razie można tańczyć do woli. - Fortnite - wycofano pozwy związane z układami tanecznymi - wiadomość - 2019-03-11
Na razie można tańczyć do woli.

W ostatnich miesiącach głośno było o kolejnych pozwach o bezprawne wykorzystanie układów tanecznych w Fortnite. Okazuje się, że przynajmniej na razie nic z nich nie wyniknie. Terrence Ferguson (raper znany jako 2 Milly), aktor Alfonso Ribeiro oraz sieciowi celebryci Backpack Kid i Orange Shirt Kid wycofali swoje pozwy.

Oczywiście, nie jest tak, że nagle cała czwórka doznała objawienia i się opamiętała. W rzeczywistości powodem jest zeszłotygodniowy wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w niezwiązanej z Fortnite sprawie. Stwierdzono w nim, że rozpoczęcie postępowania cywilnego możliwe jest dopiero wtedy, gdy powód zakończył procedurę rejestracji praw autorskich.

To orzeczenie dotyczyło artykułów prasowych, ale ma uniwersalne zastosowanie także do innych praw autorskich. 2 Milly, Alfonso Ribeiro, Backpack Kid oraz Orange Shirt Kid wciąż nie zarejestrowali swoich układów tanecznych, więc pozwy wobec Epic Games zostałyby oddalone. Możliwe jednak, że po zakończeniu procedur cała czwórka ponownie spróbuje szczęścia na drodze sądowej.

Warto tutaj wspomnieć, że Alfonso Ribeiro już wcześniej dwukrotnie próbował zarejestrować prawa do swojego tańca. Otrzymał jednak decyzje odmowne, gdyż urząd uznał, że układ był zbyt prosty, aby możliwe było przyznanie aktorowi wyłącznych praw do niego.

Część specjalistów widzi tutaj jednak pewną furtkę do kontynuowania działań prawnych. Wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych stwierdza bowiem, że przed rozpoczęciem procesu cywilnego procedura rejestracji musi zostać zakończona. Nie ma tam jednak wymogu, aby zaowocowała ona przyznaniem praw. Równie dobrze za zakończenie procedury można uznać odmowę, choć w takim wypadku raczej nie rokuje to dobrze stronie pozywającej. Od decyzji urzędu można się również odwoływać, więc najpewniej to nie koniec tanecznych problemów Epic Games.

  1. Oficjalna strona Epic Games
  2. Fortnite: Battle Royale - poradnik do gry