Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 sierpnia 2020, 21:30

autor: Karol Laska

FIFA 21 - tryb kariery: panel symulacyjny, aktywny trening i lepsza SI

Tryb menedżerski doczeka się w FIF-ie 21 paru kluczowych usprawnień, dzięki którym rozgrywka stanie się o wiele wygodniejsza. Wszystkie zmiany można zobaczyć w nowym zwiastunie.

FIFA 21 - tryb kariery: panel symulacyjny, aktywny trening i lepsza SI - ilustracja #1
Fani trybu menedżerskiego raczej nie będą zawiedzeni.
W SKRÓCIE:
  • podano najważniejsze zmiany dotyczące trybu kariery w FIF-ie 21;
  • gracze będą mogli w każdej chwili przerwać symulację meczu i wejść do gry, a także zmieniać pozycje swoich zawodników;
  • usprawnieniu ulegną także system transferowy, organizacja kalendarza treningowego oraz gra sztucznej inteligencji.

Electronic Arts dzieli się ostatnio regularnie najnowszymi informacjami dotyczącymi poszczególnych aspektów FIF-y 21. 11 sierpnia pisaliśmy o zmianach w FIFA Ultimate Team, a już dziś dotarły do nas wieści o usprawnieniach trybu kariery, szczególnie zaś trybu menedżerskiego. Nie jest ich dużo, ale mogą mieć one rzeczywisty wpływ na wygodę rozgrywki.

Interaktywny symulator meczu

W trakcie jednego sezonu gracz musi odbyć kilkadziesiąt spotkań, a więc nieraz stawia na symulację meczu, aby móc oszczędzić trochę czasu. Bardzo często jednak zarzucano deweloperom, że automatyczne sposoby przeprowadzania rozgrywki potrafią być niesprawiedliwe, a stabilna drużyna z góry tabeli potrafiła przegrać ze słabo prezentującym się beniaminkiem. EA wysłuchało próśb fanów i w FIF-ie 21 będziemy mieli większy wpływ na symulowane pojedynki, a wszystko dzięki interaktywnemu panelowi. Pozwoli on na dokładniejsze obserwowanie widowiska (każde przemieszczające się kółeczko odpowiada jednemu zawodnikowi) i dokonywanie zmian w wybranej minucie.

Kluczową innowacją w tym wszystkim wydaje się możliwość dołączenia samemu do spotkania w dowolnym momencie. Jest siedemdziesiąta minuta, a Twoja drużyna ma do wykonania decydujący rzut karny? Gra umożliwi Ci kontrolę nad egzekutorem „jedenastki”.

Panel symulacyjny meczu.

Rozwój zawodników

Electronic Arts postawiło w tej kwestii na dwa szczegóły o charakterze taktycznym, które jeszcze bardziej zdynamizują tryb menedżerski. Pierwszy z nich pozwoli na zmianę pozycji zawodników zależnie od aktualnych potrzeb składu. Jeżeli więc zauważymy potencjał ofensywny w jednym z bocznych obrońców, to możemy go „przebranżowić” na wyżej ustawionego skrzydłowego.

Drugi z nich umożliwia nam wybór profilu piłkarza, co wpłynie na jego poruszanie się po murawie i przywiązanie do wybranych boiskowych zadań. Dzięki temu nasz napastnik może biegać za piłką po całym placu gry, stosując agresywny pressing, lub czekać na podania kolegów w rejony szesnastego metra.

W lewym dolnym rogu zobaczycie szereg boiskowych cech do wyboru.

Aktywny trening

FIFA 21 da nam więcej możliwości, jeżeli chodzi o zabawę kalendarzem treningowym. Sami będziemy mogli wybierać dni, w których nasi zawodnicy odpoczywają lub pracują. Dany element (np. dośrodkowania) będzie mogło ćwiczyć kilku piłkarzy w tym samym czasie.

Sposób, w jaki przeprowadzimy jednostki treningowe, będzie miał wpływ na przedmeczowe statystyki w postaci przygotowania fizycznego, morale oraz formy. Pierwsze dwa elementy nie są żadną nowością, co innego natomiast forma (określona przez EA terminem „match sharpness”). Cyferki obok niej podpowiedzą nam, jak dobrze w danym momencie sezonu radzi sobie zawodnik i czy warto na nim aktualnie polegać.

Mamy pełną kontrolę nad kalendarzem treningowym.

Nowe opcje transferowe

Poruszanie się po rynku transferowym to od lat jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w całym trybie menedżerskim. Tym razem EA postawiło na większy realizm i oprócz masy nowych opcji, o których obecności przekonamy się tak naprawdę dopiero wraz z premierą, zapowiedziano chociażby specyficzny rodzaj kontraktu z nowym zawodnikiem – wypożyczenie z możliwością wykupu (albo z obowiązkowym wykupieniem po zakończonym okresie wypożyczenia). Negocjacje z innymi trenerami nabiorą rumieńców, bowiem zwykłe transakcje pieniężne będą mogły zostać wzbogacone o wymiany zawodników.

FIFA 21 - tryb kariery: panel symulacyjny, aktywny trening i lepsza SI - ilustracja #5
W końcu opcja wypożyczenia stanie się w trybie kariery nieco bardziej popularna.

Ulepszona sztuczna inteligencja

Akurat podobne obietnice słyszymy każdego lata, ale skoro EA o tym wspomniało, to my również to zrobimy. Sztuczna inteligencja ma być dużo bardziej wymagająca i logicznie myśląca. Formacja defensywna ma stać się murem nie do przejścia, środek pola powinien dokonywać bardziej przemyślanych odbiorów, a napastnicy staną się ponoć o wiele groźniejsi ze względu na nowy system dryblingu. Wydaje się jednak, że akurat tej zmiany nasze oczy nie uświadczą.

FIFA 21 - tryb kariery: panel symulacyjny, aktywny trening i lepsza SI - ilustracja #6
Komputerowi przeciwnicy to jedna z największych bolączek FIF-y.

FIFA 21 zadebiutuje 9 października 2020 roku na PC, PlayStation 4, Nintendo Switch oraz Xboksie One. Pojawi się także w późniejszych miesiącach na konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 oraz Xboksie Series X. Ludzie, którzy zakupią Edycję Mistrzowską lub Edycję Ultimate, otrzymają dostęp do gry 3 dni przed jej premierą.

 

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej