Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 marca 2021, 19:01

autor: Adrian "Ness" Piotrowski

Farathan to polski Gothic-like RPG; trwa zbieranie funduszy na Kickstarterze

Dwuosobowe studio Farathan tworzy grę o tej samej nazwie, której główną inspiracją jest kultowa seria Gothic. Kilka dni temu ruszyła zbiórka na Kickstarterze, która ma pokryć koszty profesjonalnego dubbingu.

Seria Gothic ma w Polsce wielu oddanych fanów, którzy wciąż tworzą dzieła zainspirowane grą niemieckiego studia Piranha Bytes. Jednym z sympatyków kultowego RPG sprzed ponad 20 lat jest Daniel Wilczek, założyciel dwuosobowego śląskiego studia Farathan, który tworzy grę o tej samej nazwie, będącą fanowskim hołdem dla Gothica. Na Kickstarterze rozpoczęła się cztery dni temu zbiórka mająca na celu pokrycie kosztów profesjonalnej ścieżki dźwiękowej. Na razie zgromadzono już ponad 30 tysięcy złotych, jednak cel opiewa na 70 tysięcy.

Fabuła gry opowiada historię Eristana, najstarszego syna władcy krainy zwanej Elion. Bohatera poznajemy tuż po nieudanym zamachu na jego życie, który zmusza księcia do przebywania w ukryciu. Tymczasem świat pogrąża się w kryzysie i jest na skraju wojny domowej, na której najbardziej zależy sekretnej organizacji zwanej Farathan.

Farathan to polski Gothic-like RPG; trwa zbieranie funduszy na Kickstarterze - ilustracja #1
Gracz spotka na swojej drodze aż 55 rodzajów potworów. Źródło: strona projektu na Kickstarterze.

Twórcy nie ukrywają swojej inspiracji Gothikiem na każdej płaszczyźnie. Tak samo jak w grze Piranha Bytes, tak i tutaj protagonista będzie miał do wyboru trzy gildie, a każda z nich zaoferuje zupełnie inną historię pełną zwrotów akcji. Mechanika również będzie wzorowana na niemieckiej grze, zarówno jeżeli chodzi o walkę, jak i system rozwoju. Do dyspozycji będą bronie jedno- oraz oburęczne, a także łuki i kusze. Każda z nich będzie miała trzy poziomy maestrii. Rola oraz profesja bohatera będzie zależała od gracza, jednak twórcy obiecują, ze wybór będzie obejmował m.in. rycerza, maga oraz łotrzyka. Oprócz tego RPG będzie posiadał otwarty świat, a także kilka unikalnych zakończeń. Cała rozgrywka przewidziana jest na ponad 100 godzin.

Kwota powyżej 70 tysięcy złotych pozwoli deweloperom stworzyć pełen zestaw animacji, które mają sprawić, że gra będzie wyglądać jak jej wysokobudżetowe odpowiedniki. Jeżeli uda się zebrać przynajmniej 150 tysięcy, to wówczas produkcja otrzyma niemiecki oraz rosyjski dubbing. Przy 220 tysiącach tytuł zostanie przekonwertowany na PlayStation 5. Kwota 570 tysięcy to cena umieszczenia w grze trybu współpracy.

Gra ukaże się 22 grudnia 2021 roku na platformie Steam niezależnie od wyniku zbiórki, jednak w razie niepowodzenia produkcja nie będzie posiadać dubbingu.