Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 lipca 2016, 11:42

Evolve Stage 2 stopniowo traci graczy

Od przejścia Evolve na model free-to-play minęły trzy tygodnie i wydawać by się mogło, że obecnie produkcja studia Turtle Rock radzi sobie świetnie. Rankingi popularności gry na Steam wskazują jednak na ciągły spadek zainteresowania – Evolve Stage 2 straciło już ponad 70% bazowej ilości graczy.

O Evolve znów zrobiło się głośno, a wszystko przez niedawną próbę ratowania gry za pomocą przejścia na model free-to-play. Wszystko wskazywało na to, że był to strzał w dziesiątkę, a twórcy niedługo potem chwalili się zyskaniem miliona nowych graczy. Zastanawiające są jednak wykresy przedstawiające liczbę osób grających w Evolve Stage 2. Analizując je, można zauważyć, że zainteresowanie tym tytułem stopniowo maleje i obecnie jest już o ponad 70% mniejsze niż w momencie największej popularności.

W szczytowym momencie, w Evolve Stage 2 jednocześnie grało 51 099 graczy. - Evolve Stage 2 stopniowo traci graczy - wiadomość - 2016-07-28
W szczytowym momencie, w Evolve Stage 2 jednocześnie grało 51 099 graczy.

Wykresy wskazują, że Evolve Stage 2 osiągnęło największą popularność 10 lipca, kiedy w tym samym momencie grało w niego ponad 51 tysięcy osób (co swoją drogą stanowi niemal dwukrotne przebicie wyniku z lutego ubiegłego roku – prawie 27,5 tysiąca – kiedy premierę miało oryginalne Evolve). Od tamtego momentu zainteresowanie jest coraz mniejsze. 22 lipca liczba jednocześnie korzystających z produkcji graczy ostatni raz przekroczyła 20 tysięcy. Wczoraj wieczorem najwyższym zanotowanym wynikiem było 14 943 osób.

Nie są to może zaskakujące wyniki – nowe produkcje z reguły wykazują największą popularność w momencie premiery, by potem wytracać pęd. Jest to jednak o tyle niepokojące, że niemalże identyczną sytuację mogliśmy zaobserwować ponad rok temu przy okazji pojawienia się oryginalnego Evolve. Liczba zainteresowanych rozgrywką graczy ciągle malała, by w czerwcu tego roku spaść do zaskakująco niskiego poziomu 234 osób grających jednocześnie.

Wykres przedstawiający popularność Evolve w okresie od 7 do 28 lipca bieżącego roku. - Evolve Stage 2 stopniowo traci graczy - wiadomość - 2016-07-28
Wykres przedstawiający popularność Evolve w okresie od 7 do 28 lipca bieżącego roku.

Tendencja spadkowa może wskazywać, że samo przejście na darmowy model free-to-play nie wystarcza. Duże znaczenie ma także jakość produktu, ciągłe jego wspieranie i poprawianie błędów wytykanych przez społeczność. Powyższa analiza to oczywiście tylko przypuszczenia, które ostatecznie wcale nie muszą się sprawdzić. To od samych twórców gry – deweloperów ze studia Turtle Rock – zależy jak potoczą się dalsze losy Evolve Stage 2.