Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 marca 2014, 14:14

autor: qjin

EverQuest obchodzi 15-lecie

Aż trudno uwierzyć, że EverQuest, popularny MMORPG w klimacie fantasy, istnieje już od piętnastu lat. Właśnie 16 marca 1999 roku gra ukazała się na rynku, zdobywając wielu wiernych do dzisiaj fanów. Z tej okazji firma Sony Online Entertainment przygotowała specjalną infografikę oraz materiał wideo, w którym gracze dziękują za spędzone lata w wirtualnym świecie.

Infografika opublikowana z okazji piętnastych urodzin EverQuesta - EverQuest obchodzi 15-lecie - wiadomość - 2014-03-16
Infografika opublikowana z okazji piętnastych urodzin EverQuesta

Równo piętnaście lat temu odbyła się światowa premiera jednej z najważniejszych gier MMO w historii – EverQuest. Produkcja firmy Sony Online Entertainment (SOE) bardzo szybko odniosła sukces i w ciągu paru lat po debiucie zyskała kilkaset tysięcy subskrybentów opłacających regularnie comiesięczny abonament. O tym, jaką popularnością cieszyła się gra, świadczy również liczba wydanych do tej pory dodatków. Ostatni, o podtytule Call of the Forsaken, wyszedł w październiku 2013 roku. Twórcy po przeszło dekadzie od wydania podstawki postanowili przejść na model biznesowy free-to-play (z opcjonalnym abonamentem), by zachęcić kolejnych graczy do spróbowania gry, w którą miłośnicy MMORPG-ów namiętnie zagrywali się latami. Z okazji piętnastej rocznicy EverQuesta Sony Online Entertainment podzieliło się nie tylko infografiką, ale także nagraniem, w którym zamieszczono m.in. fragmenty z produkcji oraz wypowiedzi graczy z podziękowaniami.

Na załączonym powyżej obrazku zestawiono statystyki sprzed 15 lat z tymi z bieżącego roku, ale pod uwagę wzięto także dane w ogóle niezwiązane z grą EverQuest. Wśród nich odnotowano m.in. najlepszy film, najchętniej słuchaną piosenkę, najpopularniejszą wyszukiwarkę internetową czy stosunek ceny do pojemności dysków twardych kiedyś i dziś. W drugiej części infografiki zamieszczono już fakty związane bezpośrednio z MMORPG-iem, a zatem m.in. aktualną w danym czasie liczbę NPC-ów (w 1999 roku 13 tysięcy, a obecnie ponad 400 tysięcy) i obszarów w grze (niegdyś 70, a teraz ponad 1557).

Obecnie zespół deweloperski odpowiedzialny za obchodzącą dzisiaj piętnastą rocznicę produkcję pracuje w pocie czoła nad kolejnymi tytułami z serii EverQuestNext Landmark i Next. Pierwszy z nich ma być przystawką i rozgrywka ma sprowadzać się przede wszystkim do tworzenia zawartości w otwartym świecie gry, natomiast drugi to już pełnoprawne danie, które trafi na PC oraz konsolę PlayStation 4.