Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 grudnia 2020, 09:55

autor: Adrian Werner

EVE Online ze świątecznym rozejmem jak w I wojnie światowej

W EVE Online zorganizowano świąteczne zawieszenie broni, mające dać chwilę oddechu stronom trwającej od wielu miesięcy galaktycznej wojny.

W wirtualnym świecie EVE Online znowu dzieją się ciekawe rzeczy. Przywódcy dwóch największych frakcji w grze wynegocjowali świąteczne zawieszenie broni, mające zatrzymać na krótki czas trwającą od wielu miesięcy gigantyczną gwiezdną wojnę.

Inspiracją był słynny rozejm bożonarodzeniowy z I wojny światowej, który miał miejsce w 1914 roku między oddziałami alianckimi i niemieckimi opodal miasta Ieper. Żołnierze zaprzestali wtedy walki i zaczęli wymieniać się życzeniami oraz prezentami. Zebrano również oraz pogrzebano poległych, których ciała leżały na ziemi niczyjej, czyli terenie między okopami obu stron.

Zawieszenie broni w EVE Online różni się jednak w jednym kluczowym aspekcie – decyzję o nim podjęli dowódcy frakcji. W trakcie I wojny światowej rozejm był inicjatywą zwykłych żołnierzy, wbrew woli dowództwa.

EVE Online ze świątecznym rozejmem jak w I wojnie światowej - ilustracja #1
Trwająca obecnie wojna przyniosła m.in. największą bitwę PvP w historii gier.

Obecny konflikt w EVE Online rozpoczęła grupa TEST Alliance, która wraz z sojusznikami postanowiła raz na zawsze rozprawić się z Federacją Goonswarm. Skala wojny jest olbrzymia – w jej trakcie ustanowiono nowe rekordy Guinnessa w kategorii największego sieciowego starcia PvP. Ta historyczna bitwa odbyła się 9 października – trwała ok. 14. godzin i wzięło w niej udział łącznie 8 825 graczy. W najgorętszym momencie walczyło jednocześnie 6 557 osób.

Duże potyczki w EVE Online często trwają wiele godzin, dlatego rozejm świąteczny wydaje się dobrym pomysłem. Wodzowie frakcji słusznie uznali, że ich podwładni powinni spędzić ten czas z rodzinami, a nie przed monitorami.

Gracze otrzymali instrukcje, aby nie podejmować żadnych agresywnych działań w dniach 24 i 25 grudnia. Obie strony konfliktu zadeklarowały również, że przed świętami nie ustanowią żadnych timerów planujących przyszłe ofensywy. Dopuszczone mają być jedynie akcje defensywne, na wypadek gdyby ktoś próbował złamać rozejm.

Ciekawi nas, czy obie strony konfliktu utrzymają zawieszenie broni. To EVE Online, więc nie można wykluczyć, że wszystko to jest jedynie podstępem, mającym umożliwić którejś z frakcji zdobycie przewagi nad rywalami.

  1. EVE Online – poradnik
  2. EVE Online – strona oficjalna