Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 sierpnia 2012, 21:05

autor: Olek

Europa Universalis IV – Paradox Interactive odkrywa karty

Firma Paradox Interactive zapowiedziała kolejną odsłonę kultowej serii strategicznej. Europa Universalis IV ukaże się w trzecim kwartale przyszłego roku. Twórcy gry obiecują dużą porcję nowych rozwiązań oraz jeszcze solidniejsze fundamenty historyczne.

Europa Universalis IV – Paradox Interactive odkrywa karty - ilustracja #1

Miłośnicy komputerowych strategii mają dziś swoje święto. Najpierw studio Eugen Systems zaanonsowało grę Wargame: AirLand Battle. Popołudniu gruchnęła jednak prawdziwa sensacja. Na oficjalnym kanale firmy Paradox Interactive w serwisie Twitch zapowiedziana została czwarta odsłona serii Europa Universalis.

Fani gier z logiem Paradox Interactive przeczuwali, że szykuje się coś wielkiego. Przedwczoraj firma poinformowała, że na targi gamescom przywiezie dwie nowości, w tym projekt o kodowej nazwie Truman, czyli coś o budowaniu imperium. Teraz już wiadomo, że chodziło o Europa Universalis IV.

Europa Universalis IV – Paradox Interactive odkrywa karty - ilustracja #2
Na kontynuację serii Europa Universalis gracze czekają już pięć lat.

Czego można spodziewać się po nowej odsłonie legendarnej serii? Przede wszystkim historycznego bogactwa. Twórcy deklarują, że w grze znajdą się informacje o 4000 władców i cała plejada innych historycznych postaci. Gracze będą mieli większą swobodę w kierowaniu rozwojem jednej spośród przeszło 250 nacji na przestrzeni 300 lat. Można będzie decydować o ustroju, strukturze społecznej, polityce handlu itd.

Nowością ma być system Monarch Power, w którym osobowość władcy będzie wpływać na możliwości działań (przykładowo wojowniczy król będzie parł do wojny). Sporo zmian szykuje się też w sposobie prowadzenia dyplomacji i handlu.

Europa Universalis IV przyniesie także rewolucję od strony technicznej. Gra bazować będzie na autorskim silniku Paradoksu. Twórcy obiecują, że na trójwymiarowej mapie świata znajdzie się jeszcze więcej historycznych krain. Nie zabraknie również trybu wieloosobowego z opcją kooperacji lub rywalizacji dla maksymalnie 32 graczy.

Europa Universalis IV pojawi się na sklepowych półkach w trzecim kwartale przyszłego roku. Więcej szczegółów na temat gry dowiemy się w trakcie targów gamescom, gdzie zaplanowano pokaz fragmentów rozgrywki.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Paradox Interactive