Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 września 2020, 11:18

autor: Aquma

Epic Games i Riot Games na celowniku Donalda Trumpa

Według doniesień agencji informacyjnej Bloomberg administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przygląda się zaangażowaniu finansowemu chińskiego koncernu Tencent w amerykańską branżę gier. Gigant z Państwa Środka jest właścicielem Riot Games, posiada 40% udziałów w Epic Games oraz pięcioprocentowy pakiet akcji w Activision Blizzard.

Epic Games i Riot Games na celowniku Donalda Trumpa - ilustracja #1
Tencent stanie się kolejną ofiarą w wojnie handlowej pomiędzy USA i Chinami.

W SKRÓCIE:

  1. administracja prezydenta USA Donalda Trumpa analizuje zaangażowanie chińskiego koncernu Tencent w amerykańską branżę gier;
  2. zamiarem może być wypchnięcie Chińczyków z tego sektora amerykańskiej gospodarki;
  3. Tencent posiada udziały m.in. w Riot Games (93%), Epic Games (40%) czy Activision Blizzard (5%);
  4. łączna wartość aktywów chińskiej firmy w amerykańskiej branży gier to ponad 22 miliardy dolarów.

Bloomberg donosi, że administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa przygląda się inwestycjom chińskiego koncernu Tencent w amerykańską branżę gier. Przedmiotem dochodzenia stały się podobno podmioty, które gigant z Państwa Środka kontroluje niemal całkowicie (jak np. Riot Games), lub w dużej części (np. Epic Games, które w 40% należy do Chińczyków).

Podlegający Departamentowi Skarbu (ang. Treasury Department) Komitet ds. Inwestycji Zewnętrznych (ang. Comitee on Foreign Investment) napisał do obydwu wspomnianych firm, pytając o kwestie bezpieczeństwa prywatnych danych. W wypowiedzi dla Bloomberg TV Aimen Mir – prawnik firmy Freshfields Bruckhaus Deringer, który w przeszłości analizował podobne sprawy w Departamencie Skarbu – przyznał, że niemal zawsze da się znaleźć coś, do czego można się przyczepić.

Kiedy chodzi o tak ogromną ilość danych, to prawdopodobnie jest coś, czemu komisja może się przyjrzeć. Pytanie brzmi, czy ryzyko jest na tyle wysokie, żeby faktycznie uzasadniało zmuszenie do zerwania umowy – przekonuje Aimen Mir.

Epic Games i Riot Games na celowniku Donalda Trumpa - ilustracja #2
Huawei był jednym z pierwszych celów rządu USA w wojnie handlowej z Chinami.

Dziennikarze Bloomberga spekulują, że motyw działania amerykańskich władz może być podobny jak w przypadku TikToka oraz WeChat – jest to sposób na wywieranie presji na chińskim rządzie i próba wyparcia kapitału pochodzącego z tego kraju z USA. Warto pamiętać, że Tencent posiada udziały w przeszło 300 firmach. Poza Epic Games czy Riot Games jest to m.in. Activision Blizzard (5% udziałów). Według Bloomberga łączna wartość inwestycji Tencent w Stanach Zjednoczonych może sięgać 22 miliardów dolarów i generują one około 6-7% przychodów chińskiej firmy.

  1. Departament Skarbu USA – strona oficjalna
  2. Tencent – strona oficjalna