Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 marca 2020, 11:10

autor: Czaruś

Emperor - dodatek do EU4 oficjalnie zapowiedziany

Paradox Development Studio znane jest z wieloletniego wspierania swoich tytułów. Nikogo nie zdziwi więc oficjalna zapowiedź kolejnego dodatku DLC do jednej z najpopularniejszych produkcji tego studia – Europa Universalis 4. Rozszerzenie nosi tytuł Emperor i w dużej mierze skupi się na aspektach religijnych.

W skrócie

  • Doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi najnowszego dodatku DLC do Europy Universalis 4 o nazwie Emperor.
  • Rozszerzenie położy duży nacisk na aspekty religijne – zwiększy możliwości papieża oraz wprowadzi nowy ruch religijny - husytyzm.
  • Data wydania nie jest jeszcze znana, jednak według zapowiedzi do premiery dojdzie w tym roku.

Paradox Development Studio jest znane z intensywnego rozwijania swoich gier po premierze, a jedną z ich najbardziej wspieranych gier jest Europa Universalis IV. Gra została wydana w 2013 roku i od tego czasu ukazało się do niej 12 rozszerzeń (nie licząc pomniejszych DLC), które pogłębiały jej mechaniki. Przyszedł czas na dodatek o numerze 13 (jesteście przesądni?), noszący tytuł Emperor. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, jednak zawężono ją do roku 2020.

Najnowsze DLC ma w dużej mierze pogłębić aspekty religijne. Do gry trafi nowy ruch religijny – wywodzący się z Czech husytyzm. Możemy się również spodziewać zwiększenia możliwości papieży, którzy będą mogli mianować kardynałów, czy wydawać bulle. Gra postawi przed nami nowe wyzwania w zarządzaniu Świętym Cesarstwem Rzymskim oraz zwalczaniu różnych niepokoi społecznych. A to nie wszystkie nowości.

Święte Cesarstwo Rzymskie – potęga, czy kolos na glinianych nogach? - Emperor - dodatek do EU4 oficjalnie zapowiedziany - wiadomość - 2020-03-04
Święte Cesarstwo Rzymskie – potęga, czy kolos na glinianych nogach?

Wielu fanów marki zauważy, że zapowiedź dodatku Emperor nie jest wielkim zaskoczeniem, żeby nie powiedzieć „żadnym”. Twórcy z Paradox Development Studio znani są z tego, że prowadzą dzienniki deweloperskie, w których dzielą się ze społecznością informacjami na temat swoich projektów. Osoby śledzące forum firmy Paradox mogły po raz pierwszy przeczytać o planach wyprodukowania rozszerzenia już w grudniu 2018 roku. Prawdziwym zaskoczeniem jest, że powstaje ono tak długo (w pierwotnych planach miało ukazać się pod koniec 2019 roku).

Można spekulować, że ma to związek z wcześniejszym dużym dodatkiem firmy – Dharma. DLC skupiało się na terenach Indii i miało pogłębić rozgrywkę dla osób chcących bawić się w tamtym rejonie. Fani jednak skrytykowali produkcję za cenę (71,99 zł), niewspółmierną w stosunku do zawartych w grze treści, a zarzuty dotyczyły też jakości samej zawartości – dodatek na platformie Steam dorobił się jedynie 34% pozytywnych opinii. Choć deweloperzy podają, że pomimo tego Dharma okazała się sukcesem (finansowym oczywiście), to zły PR mógł skłonić firmę do stworzenia większego, bardziej dopracowanego i czasochłonnego tytułu – czas pokaże.

Podobno mają też zajść jakieś zmiany w wyglądzie mapy. - Emperor - dodatek do EU4 oficjalnie zapowiedziany - wiadomość - 2020-03-04
Podobno mają też zajść jakieś zmiany w wyglądzie mapy.

Osoby zastanawiające się nad zakupem Europy Universalis IV, bądź posiadające grę, ale przytłoczone ogromem dodatków i sumą pieniędzy, jaką trzeba na nie wydać, pocieszę, że firma Paradox pracuje nad rozwiązaniem problemu. W styczniu pisaliśmy, że jest opracowywana forma subskrypcji, która wstępnie miałaby kosztować 17,99 złotych miesięcznie.