Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 6 listopada 2020, 16:15

autor: Karol Laska

Dziś premiera Króla, polskiego gangsterskiego kryminału retro

Polski serial gangsterski pod tytułem Król w reżyserii J.P. Matuszyńskiego ma dziś swoją premierę w telewizji Canal+, a także na platformie streamingowej tej stacji.

Zdecydowanie za mało dobrych polskich seriali oglądamy w 2020 roku, a Król Jana P. Matuszyńskiego miał być małym światełkiem w tunelu – tym tytułem, który będzie godnym reprezentantem lokalnej telewizji. A czy tak się stanie? Możemy się o tym przekonać już dzisiaj przy okazji premiery pierwszego odcinka produkcji. Jej pierwszy pokaz na stacji Canal+ odbędzie się o godzinie 21:00, choć użytkownicy usługi VOD Canal+ „Telewizja przez internet” mogą włączyć pilotażowy epizod w dowolnej chwili, nawet za minutę czy dwie. Sezon został zaplanowany na 8 około godzinnych części emitowanych co tydzień.

Jeżeli nie słyszeliście wcześniej o tym serialu, to może Was zainteresować jego krótki opis. To bowiem jedna z niewielu polskich produkcji, która osadzona została w konwencji kina gangsterskiego, choć włoskich i amerykańskich mafioso zastąpią mieszkający w Polscy Żydzi, próbujący zbudować swoją społeczną pozycję w przedwojennej Warszawie. Władzę w mieście będzie chciał przejąć przede wszystkim główny bohater dzieła, Jakub Szapiro – bokser, kobieciarz, a przede wszystkim członek przestępczej szajki.

Do seansu zachęcają też nazwiska odpowiedzialne za stworzenie serialu. Reżyser Jan P. Matuszyński zachwycił nas kilka lat temu dramatem Ostatnia rodzina (laureat czterech Orłów), a całość dzieła oparta jest przecież na bestsellerowej książce Szczepana Twardocha, który również był aktywnie zaangażowany w proces produkcyjny. W rolach głównych zobaczymy dobrze nam znane twarze, w tym Arkadiusza Jakubika (Jestem mordercą, Wesele), Michała Żurawskiego (Karbala, (Nie)znajomi), Borysa Szyca (Zimna wojna, Vinci), Magdalenę Boczarską (Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej, Różyczka) czy Aleksandrę Konieczną (Boże Ciało, Jak pies z kotem). Fani dobrych polskich seriali raczej nie mogą przegapić takiego tytułu.