Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 listopada 2015, 11:25

autor: Arantasar

Dziś premiera Anno 2205. Niby w przyszłości, ale trochę po staremu

Dzisiaj premierę ma gra Anno 2205, szósta odsłona popularnego cyklu strategii ekonomicznych, przygotowana przez doświadczone studio Blue Byte. W pierwszych recenzjach bardzo pozytywnie oceniono produkcję, przyznając jej często 8-9 punktów w dziesięciostopniowej skali. Tytuł przeznaczony jest na komputery osobiste.

Dziś premiera gry Anno 2205. - Dziś premiera Anno 2205. Niby w przyszłości, ale trochę po staremu - wiadomość - 2015-11-03
Dziś premiera gry Anno 2205.

Kiedy w 2011 roku zapowiedziano, że kolejna odsłona cyklu Anno zostanie osadzona w przyszłości, pojawiły się wątpliwości, czy mechanizmy ekonomiczne, które sprawdzały się w realiach historycznych, da się bez szkód przenieść w klimaty sci-fi. Pomysł okazał się jednak strzałem w dziesiątkę, a Anno 2070 zebrało bardzo pozytywne recenzje. W związku z tym nie dziwi fakt, że następna część poszła w tym samym kierunku. Dziś swoją premierę ma najnowsza odsłona serii, gra Anno 2205, która przenosi nas na początek XXIII wieku.

Punktem wyjścia jest sytuacja podobna do tej zaprezentowanej w poprzedniej odsłonie. Oto prowadzenie gospodarki rabunkowej, spadek bioróżnorodności oraz niekorzystne zmiany klimatyczne wymusiły bardziej restrykcyjne gospodarowanie zasobami i inwestowanie w alternatywne źródła ich pozyskania. Oprócz znanych nam zasobów odnawialnych potencjalnym sposobem zdobycia dodatkowych surowców są ciała niebieskie, a pierwszej kolejności najbliższy nam Księżyc. W związku z tym akcja Anno 2205 rozgrywa się najpierw na powierzchni Ziemi, a później także na Srebrnym Globie, gdzie zakładamy kolonię.

Czy jest to rzeczywiście krok w przyszłość, czy też raczej powtórka tego, co już było? Pierwsze recenzje oceniają najnowszą produkcję studia Blue Byte bardzo pozytywnie. Redaktor portalu Gaming Nexus wprost określił ją mianem najlepszej odsłony serii. Inne artykuły dotyczące Anno 2205 często utrzymane są w podobnym tonie:

Recenzenci podkreślają, że gra jest niezwykle wciągająca, a zastosowanie sprawdzonych mechanizmów rozgrywki daje dużo satysfakcji z budowania wirtualnej metropolii. Uwagę zwracają też na dobrze zrealizowane bitwy morskie. Wśród wad wymienia się za to brak większych nowości oraz wtórność rozgrywki przy kolejnym przechodzeniu gry.

Anno to seria strategii czasu rzeczywistego z mocno rozwiniętym aspektem ekonomicznym. Cykl zapoczątkowały firmy Max Design i Sunflower. Obecnie marka należy do koncernu Ubisoft, a jej rozwojem zajmuje się studio Related Designs przy wsparciu m.in. ekipy deweloperskiej Blue Byte. Zdecydowana większość gier z serii posiada tło historyczne związane z ekspansją cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Ostatnia część przeznaczona na komputery osobiste, wydana w 2011 roku Anno 2070, była pierwszą odsłoną cyklu, której akcja została osadzona w przyszłości.