Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 1 stycznia 2015, 19:45

Dzikie historie, Whiplash, Wielkie oczy - weekendowe premiery filmowe

Styczeń w polskich kinach będzie gorący, a dowodem na to jest pierwszy weekend. Czekają na Was premiery Dzikich historii, nagradzanego Whiplash, a także nowych filmów Tima Burtona i Angieliny Jolie. Zapraszam!

Dzikie historie

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Plakat twierdzi, że to komedia i w gruncie rzeczy ma rację. Choć nie jest to komedia oczywista i banalna. Reżyser stworzył zestaw niepowiązanych fabularnie filmowych etiud, które łączy jedna myśl przewodnia: doprowadzonych do ostateczności ludzi stać na wszystko. Film rzeczywiście jest dziki i nie mam wątpliwości, że spodoba się wielu widzom – wszak na listę 9 potencjalnych kandydatów do oscarowej nominacji (kategoria: najlepszy film nienaglojęzyczny – będzie konkurował z Idą) nie jest się łatwo dostać. W filmie ujrzycie, co się dzieje gdy frustracja na urzędników przekroczy punkt krytyczny lub gdy jeden kierowca zachowa się nieuprzejmie wobec innego kierowcy. Dzikie historie są bardzo zabawne i bardzo brutalne, ale gwarantują oczyszczające doświadczenie. Polecam!

 1. Tytuł oryginalny: Relatos salvajes
 2. Reżyseria: Damian Szifron
 3. Grają: Ricardo Darin, Oscar Martinez, Erica Rivas, Rita Cortese

Whiplash

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Widać na obrazku powyżej, jak bardzo wszyscy zachwycają się tym filmem. Mam wielką nadzieję, że rzeczywiście jest taki dobry – wielu z Was mogło się już o tym przekonać na pokazach przedpremierowych. Miles Teller i J.K. Simmons to aktorzy kojarzeni raczej z luźnym repertuarem i rozbawianiem widowni, tutaj zostali wrzuceni w tryby przejmującego muzycznego dramatu opowiadającego o dążeniu do perfekcji. Młody, ambitny perkusista, pragnie za wszelką cenę stać się mistrzem w gatunku muzyki jazzowej, a pomagał mu w tym będzie apodyktyczny, przerażający i ekstremalnie wymagający nauczyciel. Bohaterami są nie tylko panowie, ale także sama muzyka – podobno Whiplash to jeden z najciekawszych tego typu (czyli muzycznych) filmów ostatnich lat i jedna z ważniejszych styczniowych premier.

 1. Reżyseria: Damien Chazelle
 2. Grają: Miles Teller, J.K. Simmons, Paul Reiser, Melissa Benoist

Wielkie oczy

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Trochę się zakradł do kin ten nowy film Tima Burtona. Nie widziałem na mieście ani w kinie żadnego plakatu, nie trafiłem też na zwiastun. Tymczasem – czegokolwiek by o Burtonie nie mówić – reżyser ten potrafi czarować i pokazywać rzeczywistość w cudownie skrzywionym zwierciadle. Tym razem rzecz dotyczy prawdziwych wydarzeń – w latach sześcdziesiątych XX wieku prace młodej malarki Margaret Keane zaczynają wzbudzać coraz większe zainteresowanie. Charakterystyczne twarze z wielkimi oczami hipnotyzują i zaciekawiają – autorstwo przypisuje sobie mąż artystki, ambitny Walter Keane. Żona nie zamierza jednak dać się stłamsić i rozpoczyna walkę o prawdę i uznanie. Biograficzny dramat z lekką nutą wizualnej magii brzmi bardzo smacznie (szczególnie z taką obsadą!).

 1. Tytuł oryginalny: Big Eyes
 2. Reżyseria: Tim Burton
 3. Grają: Amy Adams, Christoph Waltz, Danny Huston, Jason Schwartzman

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

 1. Niezłomny (Angelina Jolie opowiada o dzielnym sportowcu, który przeżył japońską niewolę podczas II WŚ),
 2. Son of a Gun (Ewan McGregor I Bendon Thwaites jako para dzielnych, wyjętych spod prawa mężczyzn),
 3. Paddington (filmowa wersja przygód słynnego, mówiącego misia),
 4. Ugryź mnie! (serbski dramat o odnawianiu przyjaźni sprzed lat... a może i czegoś więcej).

Zapraszam w nowym roku do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.

Filip Grabski

Filip Grabski

Istnieje od 1984 roku, a 10 lat później z pełną świadomością zaczął użytkować pecety. Zostało mu to do dzisiaj, ale w międzyczasie nauczył się łączyć przyjemne z pożytecznym (tak, na komputerach można nie tylko grać!). Z GOL-em współpracuje od marca 2008 roku - zaczynał od newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji pompował treści dla Gameplaya. Obecnie przede wszystkim tworzy grafiki widoczne na głównej stronie serwisu (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury - zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej