Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 marca 2023, 11:59

autor: Marcin "ReddoX" Przała

Dziedzictwo Hogwartu i Wiedźmin 3 wśród najpopularniejszych gier na Steam Decka

Z okazji pierwszych urodzin Steam Decka Valve postanowiło opublikować listę 100 najpopularniejszych gier na to urządzenie. Czołowe miejsca okupują znane hity z segmentu AAA - z małymi wyjątkami.

Źródło fot. YouTube/MGT - Max Games Tech.
i

Od premiery Steam Decka minął już przeszło rok. W tym czasie przenośny komputer Valve, gwarantujący dostęp do obszernej biblioteki gier Steama, pozyskał wielu fanów. Z tej okazji firma Valve opublikowała listę 100 najpopularniejszych tytułów na tej platformie (pod względem szczytowej liczby graczy).

Czołówka zestawienia – bez zaskoczeń – obfituje w wysokobudżetowe gry pokroju trzeciego Wiedźmina czy Hogwarts Legacy, chociaż i tu znalazło się miejsce dla paru „perełek” z ostatnich 12 miesięcy.

Należy przy tym zwrócić uwagę na brak w czołówce gier stricte nastawionych na rozgrywkę sieciową, takich jak Counter-Strike: Global Offensive, który swoją drogą uplasował się dopiero pod koniec całego zestawienia.

Otwarte światy rządzą

Jakie gatunki gier preferują użytkownicy Steam Decka? Lista najpopularniejszych gier na tę platformę dość klarownie prezentuje nam wybory graczy. Można zauważyć, że unikają oni grania przez sieć i preferują jeden z dwóch bądź trzech głównych gatunków.

 1. Steamdeckowi użytkownicy najchętniej sięgają po gry z otwartym światem. Aż 6 na 10 czołowych pozycji wpisuje się w ten schemat.
 2. W zestawieniu dobrze radzą sobie roguelike’i, które okupują trzy miejsca w czołówce (miejsca 2., 5. i 10.).
 3. Posiadacze Steam Decka chętnie sięgają po gry z elementami przygodowymi czy dające możliwość odgrywania ról (RPG).
 4. Stosunkowo małą popularnością na Steam Decku cieszą się FPS-y, a także gry akcji i fabularne kładące duży nacisk na strzelanie. Cyberpunk 2077 (7 miejsce) jest tutaj wyjątkiem.

TOP 10 najpopularniejszych gier na Steam Decka w ciągu ostatnich 12 miesięcy (gry w porządku chronologicznym, ułożone od najpopularniejszej)

 • Hogwart’s Legacy
 • Vampire Survivors
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Elden Ring
 • Hades
 • Persona 5 Royal
 • Cyberpunk 2077
 • Red Dead Redemption 2
 • Marvel’s Spider-Man Remastered
 • Cult of the Lamb

Z pełnym zestawieniem 100 najpopularniejszych gier na Steam Decka zapoznacie się tutaj.

Skoro o Steam Decku mowa, warto przypomnieć, że obecnie w trwa wyprzedaż Steam Spring Sale 2023, w ramach której możecie nabyć sprzęt Valve o 10% taniej niż zwykle. Promocją objętę są wszystkie warianty urządzenia. Za najtańszą wersję przyjdzie Wam zapłacić 1709,10 złotych.