Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 października 2014, 10:10

Dracula: Historia nieznana, Brud i Mama - weekendowe premiery filmowe

17 października do polskich kin wejdzie aż 11 premier, macie więc z czego wybierać. Postawiłem na 3 potencjalnie najważniejsze i największe hity - nową opowieść o Draculi, Brud i Mamę, ale na ekranach ujrzycie też Bjork, Roberta Downeya Jr. i innych. Warto!

Dracula: Historia nieznana

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Najsłynniejszy wampir świata doczekał się całej masy historii, z których wiele trafiło na ekrany kin. Po dłuższej przerwie czas na kolejne wcielenie Vlada Palownika – tym razem filmowcy proponują widzom początek historii o Draculi. Poznamy borykającego się z masą problemów władcę, który musi podjąć straszliwą decyzję. Czy wypicie krwi i cena, jaka będzie wiązała się z przemianą w wampira, nie okażą się ofiarą złożoną na marne? Wszystkie tzw. origin stories dają pole do popisu i jest szansa, że coraz śmielej poczynający sobie na srebrnym ekranie Luke Evans stworzy ciekawego Draculę. Jeśli film odniesie sukces, należy spodziewać się kolejnych historii o klasycznych potworach. Wytwórnia Universal chce wskrzesić m.in. opowieść o doktorze Frankensteine oraz o słynnej mumii.

 1. Tytuł oryginalny: Dracula Untold
 2. Reżyseria: Gary Shore
 3. Grają: Luke Evans, Sarah Gadon, Dominic Cooper, Charles Dance

Brud

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

To, co widzicie powyżej, to brzydki plakat do brzydkiego, ale dobrego filmu. Filmu, który do naszych kin trafia z rocznym opóźnieniem i to niestety oznacza, że wielu z tych, którzy chętnie by się do kina wybrali, już Brud widzieli. Szkoda. Ale najważniejszy jest fakt, że Brud to kawał świetnego, odważnego, bardzo zabawnego kina dla dorosłych. Produkcja powstała na bazie książki Irvine'a Welsha, który napisał także Trainspotting, i poszczycić się może fenomenalną rolą Jamesa McAvoya. Jeśli tematyka skorumpowanych policjantów, narkotyków, przemocy, satyry i braku moralnych hamulców jest Wam po drodze, a na dodatek lubicie Szkocję, to śmiało wybierzcie się do kina.

 1. Tytuł oryginalny: Filth
 2. Reżyseria: Jon S. Baird
 3. Grają: James McAvoy, Jamie Bell, Jim Broadbent

Mama

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Nagroda dla najlepszego filmu w Cannes to wielki prestiż. Xavier Dolan, kanadyjski reżyser, na tym festiwalu dostał już kilka wyróżnień i jego najnowsze dzieło, Mama, nie jest wyjątkiem. Nakręcony w drażniącym oko formacie 4x4 dramat został już okrzyknięty najlepszą produkcją młodego filmowca i bez wątpienia kina studyjne wypełnią się w ten weekend fanami jego twórczości. Mama opowiada o owdowiałej Diane wychowującej nastoletniego, cierpiącego na ADHD syna. Wspólnie muszą sobie radzić z problemami, aż do momentu, gdy do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się Kyla, tajemnicza była nauczycielka. Zainteresowani?

 1. Tytuł oryginalny: Mommy
 2. Reżyseria: Xavier Dolan
 3. Grają: Anne Dorval, Antoine Olivier-Platon, Suzanne Clement

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

 1. Mój kuzyn Zoran (sympatyczny włoski komedio-dramat o zderzeniu zupełnie różnych osobowości)
 2. Sędzia (Robert Downey Jr. w sądowym dramacie z Robertem Duvallem u boku w roli ojca oskarżonego o morderstwo),
 3. Jeziorak (klasyczny kryminał z nieopatrzonymi jeszcze twarzami),
 4. Alfabet (film dokumentalny o coraz bardziej zautomatyzowanym systemie edukacji),
 5. Bjork: Biophilia Live (film koncertowy nagrany w 2013 roku w Londynie),
 6. Dla ciebie wszystko (melodramat z Michelle Monaghan i Jamesem Mardsenem),
 7. Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele (norweski film familijny),
 8. Pinokio (okrojona, kinowa wersja mini-serialu na bazie słynnej opowieści).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.

Filip Grabski

Filip Grabski

Istnieje od 1984 roku, a 10 lat później z pełną świadomością zaczął użytkować pecety. Zostało mu to do dzisiaj, ale w międzyczasie nauczył się łączyć przyjemne z pożytecznym (tak, na komputerach można nie tylko grać!). Z GOL-em współpracuje od marca 2008 roku - zaczynał od newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji pompował treści dla Gameplaya. Obecnie przede wszystkim tworzy grafiki widoczne na głównej stronie serwisu (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury - zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej