Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 maja 2016, 11:10

autor: Draug

Doom – debiut czwartej części kultowej serii FPS-ów od studia id Software

Po wielu latach oczekiwania studio id Software wypuściło na PC, PS4 i XOne grę Doom – czwartą odsłonę legendarnej serii pierwszoosobowych strzelanek. Osoby, które złożyły pre-order, mogą już rozpocząć zabawę, natomiast gracze przymierzający się do zakupu nabędą ten tytuł w cenach zaczynających się od ok. 160 zł.

Nastała chwila, na którą miłośnicy pierwszoosobowych strzelanek czekali od wielu, wielu lat. Na pecetach oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One zadebiutowała czwarta pełnoprawna odsłona kultowej serii Doom, którą zatytułowano po prostu Doom. Została ona wyprodukowana – tak jak poprzednie gry z cyklu – przez legendarne studio id Software i wypuszczona na rynek przez firmę Bethesda Softworks. Jeśli złożyliście zamówienie przedpremierowe, możecie już rozpocząć zabawę (gra została odblokowana o północy) – o ile np. pobraliście wcześniej pliki programu, korzystając z opcji pre-loadu. Jeżeli natomiast dopiero przymierzacie się do zakupu tego tytułu, to rzućcie okiem na porównywarkę cenową po prawej stronie. Jak widać, ceny u polskich sprzedawców zaczynają się od ok. 160 zł w przypadku wersji PC i niemal 230 zł dla edycji konsolowych. Wspomnijmy jeszcze, że gra jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Nowy Doom na każdym kroku zapewnia o swoim przywiązaniu do klasycznych odsłon serii. - Doom – debiut czwartej części kultowej serii FPS-ów od studia id Software - wiadomość - 2016-05-13
Nowy Doom na każdym kroku zapewnia o swoim przywiązaniu do klasycznych odsłon serii.
Doom w skrócie:
  • Producent: id Software
  • Wydawca: Bethesda Softworks
  • Gatunek: FPS
  • Cechy szczególne: akcja toczy się w opanowanej przez demony bazie na Marsie; dynamiczna, oldskulowa i bardzo brutalna rozgrywka; oprócz kampanii solowej przygotowano rozbudowany tryb multiplayer; gra korzysta z silnika id Tech 6
  • Platformy sprzętowe: PC, PS4, XOne

Niestety, w podjęciu decyzji o ewentualnym zakupie nie pomogą Wam recenzje, bo tych po prostu jeszcze nie ma – twórcy nie zdecydowali się udostępnić Dooma krytykom przed premierą. Naszego tekstu możecie spodziewać się mniej więcej na początku przyszłego tygodnia.

A wracając do graczy, którzy już rozpoczęli lub zamierzają rozpocząć zabawę niebawem – dzisiaj w nocy firma NVIDIA wypuściła zoptymalizowane pod Dooma sterowniki do kart grafiki GeForce, oznaczone numerem 365.19. Możecie je pobrać z tego adresu. Przypomnijmy, że to samo wczoraj zrobiło AMD dla układów z rodziny Radeon – sterowniki „czerwonych” dla systemów 32-bitowych ściągniecie stąd, a dla 64-bitowych stąd.

Na koniec polecamy Waszej uwadze – w ramach swoistej rozgrzewki – świeży zapis rozgrywki, który NVIDIA wypuściła, by pokazać, co osiąga w Doomie karta grafiki GeForce GTX Titan X pracująca pod API Vulkan (materiał wideo widnieje poniżej). Ale nie obawiajcie się, nie potrzebujecie takiego potwora na pokładzie Waszego peceta, by zagrać w ten tytuł. Wymagania sprzętowe znajdziecie w naszej wcześniejszej wiadomości.