Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lipca 2015, 12:10

autor: Meehow

Do dziś wydano tylko 15% gier z Early Access, 10% porzucono

Jak wynika z danych udostępnionych przez serwis SteamSpy, tylko 15% wszystkich gier, które pojawiły się w programie Steam Early Access, zostało wydanych. Wiele tytułów zostało też całkowicie porzuconych bądź od dawna nie były aktualizowane.

Program Steam Early Access pomyślnie opuściło tylko 15% wszystkich gier biorących w nim udział. - Do dziś wydano tylko 15% wszystkich gier z Early Access, 10% porzucono - wiadomość - 2015-07-02
Program Steam Early Access pomyślnie opuściło tylko 15% wszystkich gier biorących w nim udział.

Jak wynika z danych udostępnionych na oficjalnym profilu serwisu SteamSpy na Twitterze, w sumie aż 576 gier wzięło udział w Steam Early Access, z czego tylko 85, a więc około 15% tej liczby, zostało ostatecznie wydanych. W programie wczesnego dostępu pozostaje 491 produkcji – 346 z nich było aktualizowane w ciągu ostatniego miesiąca. Niestety nie wszystkie tytuły są aktywnie rozwijane przez swoich twórców. Mowa tutaj o 82 grach, które ostatnią aktualizację ujrzały 3 miesiące temu, a także o 57 projektach zasadniczo wyglądających na kompletnie porzucone (brak update’u przez pół roku). Najbardziej prominentnym przykładem pozycji zaniechanej przez deweloperów jest zapewne niechlubny Godus w wydaniu pecetowym, twór bądź co bądź legendarnego (choć ostatnio niesławnego) Petera Molyneuxa i jego studia 22 Cans.

Największą bolączką programu Early Access jest zapewne fakt, że w przypadku zaniechania prac nad danym tytułem, nabywcom wcześniejszego dostępu nie przysługuje prawo do chociażby częściowego zwrotu pieniędzy bądź innej, nawet skromnej rekompensaty. Jak widać na powyższych statystykach, nie są to przypadki nagminne, aczkolwiek 10% porzuconych projektów i 14% zaniedbanych to zjawisko, któremu przedstawiciele platformy Steam zdecydowanie powinni się przyjrzeć. Wychodzi bowiem, że czwarta część gier (28%) znajdujących się aktualnie w programie Early Access nie jest aktywnie rozwijana, a przecież o rozwój i wkład graczy w tym przedsięwzięciu chodzi.

Ostatnia aktualizacja: 2015-07-02

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.