Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 maja 2021, 12:03

Dla Dungeons & Dragons 2020 rok był najlepszym w historii

Dungeons & Dragons przeżywa złoty okres. 2020 rok był najlepszym w historii marki. Podano także, ile osób bawi się w tę grę i liczba ta imponuje.

Firma Wizards of the Coast pochwaliła się, że 2020 rok był najlepszym w historii stołowej gry fabularnej Dungeons & Dragons. Przychody ze sprzedaży były o 33% wyższe niż w 2019 r. Co więcej, był to siódmy rok z rzędu, gdy zanotowano wzrost. Warto tutaj podkreślić, że te dane dotyczą wyłącznie samego papierowego RPG-a. Wydawnictwo nie „pompuje” wyników kwotami zarobionymi np. na udzielaniu licencji na gry wideo.

W ubiegłym roku wzrost sprzedaży zanotowały podstawowe podręczniki do D&D, takie jak Monster Manual oraz Dungeon Master's Guide. Doskonale poradziły sobie również dodatki - Tasha's Cauldron of Everything osiągnął największe pre-ordery w historii wydawnictwa.

Wizards of the Coast podało, że społeczność graczy Dungeons & Dragons liczy już ponad 50 mln osób. W tej grupie 40% stanowią kobiety. Udostępniono również dane dotyczące wieku grających.

Wiek grających w Dungeons & Dragons

Wiek (w latach)

Udział tej grupy wiekowej wśród grających w D&D:

15-19

12%

20-24

24%

25-29

18%

30-34

18%

35-39

14%

40+

13%

W marcu ubiegłego roku wydawnictwo uruchomiło akcję „Stay at Home, Play at Home”, która zachęcała graczy do pozostania w domach. Udostępnione w jej ramach darmowe materiały miały zostać pobrane przez miliony osób. Ponadto coroczne wydarzenie D&D Live, które w 2020 r. miało charakter wyłącznie wirtualny, śledziło ponad 4 mln osób na różnych platformach wideo.

Ten rok również zapowiada się bardzo dobrze dla marki. W przyszłym miesiącu na pecetach i konsolach zadebiutuje RPG akcji Dungeons & Dragons: Dark Alliance. Jest to bardzo ważny projekt, gdyż firma Wizards of the Coast będzie jego wydawcą i jest właścicielem odpowiedzialnego za produkcję studia Tuque Games. Wcześniej wydawnictwo jedynie udzielało innym deweloperom i firmom licencji na tworzenie gier wideo.

Przypomnijmy, że Dungeons & Dragons: Dark Alliance zmierza na pecety oraz konsole Xbox One, PlayStation 4, Xbox Series X/S oraz PS5. Wydanie PC dostępne będzie zarówno na Steamie, jak i w Epic Games Store. Premiera gry zaplanowana została na 22 czerwca tego roku.

  1. Wizards of the Coast- strona oficjalna