filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 15 lipca 2021, 23:05

autor: Adam Królak

Diuna zaakceptowana przez chińskich cenzorów

Diuna pojawi się w chińskich kinach. Cenzorzy zaakceptowali nadchodzący film science-fiction.

Diuna dostała zielone światło i pojawi się na największym rynku filmowym świata. Chińscy cenzorzy zaakceptowali obraz science-fiction w reżyserii Denisa Villeneuve’a, ku uciesze widzów z Państwa Środka. Data pojawienia się produkcji w tamtejszych kinach nie jest jeszcze do końca pewna.

Według China Film Insider twórcy Diuny podczas dobierania obsady filmu dokonali wyborów, które na pewno spodobają się chińskiej widowni. Do roli dra Yueha wybrano znanego na Dalekim Wschodzie Chang Chena (Przyczajony tygrys, ukryty smok). Jak ważny jest ten rynek dla Amerykanów, przekonaliśmy się, kiedy John Cena przepraszał Chińczyków za nazwanie Tajwanu „państwem”.

Republika Chińska zwana także Chińskim Tajpej lub potocznie Tajwanem jest od dawna państwem w większości nieuznawanym na arenie międzynarodowej. Po przegranej chińskiej wojnie domowej z komunistami Czang Kaj Szek przeniósł się na wyspę Tajwan, którą mianował tymczasową stolicą Republiki Chińskiej. Obecnie Chińska Republika Ludowa rości sobie prawa do całej wyspy, uznając ją jako swoje terytorium. Z kolei rząd Tajwanu twierdzi, że jest jedyną legalną władzą całego państwa chińskiego – także Chin kontynentalnych.

Diuna zaakceptowana przez chińskich cenzorów - ilustracja #1

W drugiej połowie czerwca Warner Bros. przesunął amerykańską premierę filmu z 1 października na 22 października przy okazji większych zmian w harmonogramach. Jednocześnie widzowie w USA będą mogli obejrzeć tę produkcję na HBO Max przez 31 dni. W Państwie Środka obraz jest dystrybuowany przez Legendary Pictures.

Duży wpływ na zmianę światowej daty debiutu mógł mieć fakt, iż planowana wcześniej premiera 1 października zbiegłaby się z obchodami Chińskiego Święta Narodowego. Ustanowiono je, aby upamiętnić proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga w 1949 roku. W tym czasie aż do 7 października trwa tzw. Złoty tydzień, który jest wolny od pracy – wtedy kina zapełniają się po brzegi. Jednak w tym okresie istnieje dość dziwny zwyczaj ograniczania wyświetlania zagranicznych produkcji filmowych – wszystko po to, aby zapewnić zyski rodzimym wyrobom. Penetracja tamtejszego rynku przez zagraniczne produkty od lat była problemem. Chiny, podobnie jak w swoim czasie Japonia i Korea Południowa, stosują protekcjonizm gospodarczy. Przykładowo w Państwie Środka w latach 90. dozwolone było wyświetlanie jedynie 10 hollywoodzkich filmów rocznie.

Diuna to gorąco wyczekiwana ekranizacja powieści Franka Herberta z 1965 roku o takim samym tytule. Akcja toczy się w dalekiej przyszłości. Ród Atrydów dostaje we władanie planetę Arrakis, na której znajduje się najcenniejsza substancja we wszechświecie – melanż.

Adam Królak

Adam Królak

Pecetowiec, pasjonat starszych i zapomnianych produkcji z duszą (głównie gier RPG i strategicznych), w które grywa po dziś dzień. Często wraca też do gier 8-bitowych, w które zagrywał się w dzieciństwie. Chętnie podróżuje i uczy się języków. Interesuje się Azją z naciskiem na Indonezję, Japonię i Koreę. Lubi kino azjatyckie, indonezyjską kuchnię i książki fantasy.

więcej

filmy i seriale Chiny kino Diuna (marka) Diuna (film Villeneuve'a)