Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 marca 2021, 11:58

Disco Elysium The Final Cut zakazane w Australii. Gra zbyt ostra dla władz

Disco Elysium: The Final Cut okazało się zbyt kontrowersyjne dla australijskiego urzędu ratingowego. Odmówiono klasyfikacji gry, co w praktyce oznacza zakaz sprzedaży wersji konsolowych, pomimo faktu, że Australijczycy mogą ją od dawna kupować na Steam.

Australijska agencja zajmująca się przyznawaniem kategorii wiekowych grom odmówiła klasyfikacji Disco Elysium: The Final Cut. Oznacza to w praktyce zakaz dystrybucji konsolowych wydań produkcji. Gracze będą musieli sobie radzić w inny sposób, np. zmieniając region w ustawieniach swoich platform.

Powodem decyzji jest obecność w grze m.in. narkotyków, seksu i innych elementów, które prezentowane są w sposób mający „urągać standardom moralności” w stopniu, który uniemożliwia nadanie tej produkcji jakiegokolwiek ratingu.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Disco Elysium dostępne jest na PC od 2019 roku i gracze w Australii mogą bez problemu nabyć grę np. na Steamie. Wszystko dlatego, że twórcy nawet nie próbowali uzyskać ratingu dla tej wersji od Australian Classification Board. Kategorie wiekowe wymagane są ogólnie tylko od produkcji pudełkowych, a pecetowe Disco Elysium dostępne jest w Australii tylko cyfrowo. Teoretycznie mimo to może zostać zakazane (tak było w przypadku DayZ na PC), ale do tej pory po prostu nikt z władz nie zainteresował się tą sprawą.

Powstaje więc pytanie, czy po tym jak grze odmówiono ratingu na konsolach sytuacja ulegnie zmianie i Steam zaprzestanie sprzedaży Disco Elysium w Australii. Niekoniecznie musi do tego dojść. The Medium oraz Green Hell również zostały w ten sposób zakazane nie konsolach, ale wciąż są dostępne dla Australijczyków w serwisie studia Valve.

Przypomnijmy, że Disco Elysium zadebiutowało na PC w październiku 2019 roku. 30 marca 2021 r. gra ukaże się na PlayStation 4 oraz PS5 w rozszerzonej i ulepszonej wersji The Final Cut. Jej zawartość zostanie udostępniona graczom pecetowym za darmo w formie aktualizacji.

W planach jest również wypuszczenie Disco Elysium: The Final Cut na konsolę Nintendo Switch, ale na to wydanie poczekamy dłużej. Twórcy nie ujawnili terminu premiery tej edycji.

  1. Disco Elysium to mega ambitne RPG, w którym możesz zostać nawet komunistą
  2. Disco Elysium – poradnik do gry
  3. Disco Elysium – strona oficjalna