Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 października 2014, 16:38

autor: Góral

DirectX 12 ukaże się wraz z Windowsem 10

Firma Microsoft ujawniła, że wraz z pełną wersją Windowsa 10 zadebiutują biblioteki DirectX 12. Niestety nie zdradzono, czy nowe API będzie zarezerwowane wyłącznie dla kolejnego systemu operacyjnego giganta z Redmond.

DirectX 12 dostępne będzie tylko na Windowsie 10? - DirectX 12 ukaże się wraz z Windowsem 10 - wiadomość - 2014-10-04
DirectX 12 dostępne będzie tylko na Windowsie 10?

W marcu bieżącego roku firma Microsoft zapowiedziała DirectX 12. Z kolei kilka dni temu ujawniono system operacyjny Windows 10, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że pełna wersja nowego OS-a zadebiutuje wraz z wyczekiwanym API. W opublikowanym wpisie nie poinformowano jednak, czy biblioteki będą dostępne również na Windowsie 8.1 i Windowsie 7. Pewnym jedynie jest, że trafią zarówno na komputery osobiste, konsolę Xbox One oraz urządzenia mobilne (smartfony i tablety). Przy okazji w komentarzach pod wpisem wyjawiono, że firma ma w planach upublicznienie SDK DirectX 12, przy czym obecnie API udostępniane jest wybranym deweloperom, w tym chociażby firmie Epic Games. Przypominam także, że Windows 10 Technical Preview jest dostępny od kilku dni.

DirectX 12 ukaże się wraz z Windowsem 10 - ilustracja #2DirectX 12 to kolejna wersja bibliotek wspomagających generowanie m.in. grafiki i dźwięku w grach oraz innych aplikacjach multimedialnych. Nowe API ma przynieść znaczący wzrost wydajności programów w porównaniu do starszych odsłon DirectX.

Z kolei Windows 10 to następca obecnego Windowsa 8, który ma być rewolucyjnym i uniwersalnym systemem operacyjnym, gdyż obsługiwać ma jednocześnie urządzenia mobilne i stacjonarne. W związku z tym jego użytkownicy będą mogli wykorzystywać te same aplikacje niezależnie od platformy sprzętowej na jakiej pracują. Premiera obu rozwiązań koncernu z Redmond odbędzie się w 2015 roku.

Ostatnia aktualizacja: 2014-10-04

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.