Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 marca 2021, 15:20

autor: Przemysław Dygas

Denuvo Anti-Cheat pojawi się w grach na PlayStation 5

Technologia Denuvo Anti-Cheat trafi do gier na konsolach PS5. Ma ona zabezpieczyć nowe produkcje przed oszustami w rozgrywkach multiplayer.

W SKRÓCIE:
  • Technologia Denuvo została udostępniona deweloperom tworzącym gry na PlayStation 5.
  • Mowa konkretnie o narzędziu Denuvo Anti-Cheat.
  • Ma ono zabezpieczać gry online przed cheaterami.

Technologia Denuvo znana jest jako jedno z najpopularniejszych zabezpieczeń antypirackich, z którego korzysta coraz więcej gier z segmentu AAA. Oprócz tego oferuje ona również zabezpieczenia zwalczające cheaterów w grach multiplayer. Pierwszą podukcją, która korzystała z nowej usługi, był Doom Eternal. Odpowiedzialna za Denuvo firma Irdeto wyjawiła, że technologia Anti-Cheat dostępna jest teraz również na PS5. Deweloperzy tworzący gry na nową konsolę Sony będą więc mogli skorzystać ze sprawdzonego już wcześniej systemu. Ponadto narzędzia dostarczane przez Irdeto mają służyć twórcom do zabezpieczania wrażliwych danych, jakie występować mogą w plikach gry.

Reinhard Blaukovitsch, dyrektor zarządzający Denuvo, wyjawił, że główne zadanie, jakie stoi przed ich technologią na PlayStation 5, to zwalczanie cheaterów w grach online.

Oszukiwanie potrafi zrujnować rozgrywkę uczciwym graczom. Może to prowadzić do niższego zaangażowania graczy lub ich odpływu, a także zmniejszenia przychodów dla wydawców gier. Jesteśmy więc dumni z tego, że możemy pomóc najbardziej utalentowanym deweloperom w dostarczaniu niesamowitych wrażeń graczom na PlayStation 5.

Zabezpieczenia Denuvo zyskały olbrzymią popularność i stały się pewnym standardem wśród wysokobudżetowych tytułów. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ w skali całego budżetu produkcji AAA technologia ta jest tania, a jednocześnie bardzo skuteczna. Wśród graczy budzi ona jednak bardzo duże kontrowersje. Część z nich wyrażała obawy, że zabezpieczenia monitorujące rozgrywkę mogą służyć do zbierania informacji o użytkownikach. Szczególnie głośno słychać je było przy pierwszym użyciu systemu Anti-Cheat w Doom Eternal. Inni gracze skarżyli się z kolei na spadek wydajności, jaki ma być spowodowany właśnie przez narzędzia od Irdeto.