Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 sierpnia 2023, 12:54

autor: Adam Adamczyk

Zbanowany hit Steama trafił do sprzedaży, kosztuje 35 dolarów i jest rozchwytywany [Aktualizacja: krytyka i zmiany]

Po kontrowersjach Dark and Darker zniknęło ze Steama, ale teraz wersję we wczesnym dostępie można kupić gdzie indziej. Znamy ceny.

Źródło fot. Chafgames | Dark and Darker
i

Aktualizacja

Okazało się, że zdanie graczy na temat mikrotransakcji w Dark and Darker było bardzo negatywne. Nie spodobało się im szczególnie to, że niektóre z klas postaci należało nabyć oddzielnie, aby w ogóle mieć do nich dostęp (walutę można zdobyć w toku rozgrywki, ale w early accessie jej gromadzenie jest strasznie mozolne).

W efekcie krytyki twórcy zobligowali się zwrócić pieniądze tym, którzy wykupili dostęp do dodatkowych klas, i poprosili o wstrzymanie się z takimi zakupami, najpewniej do momentu wprowadzenia większych zmian, będących jednak póki co w sferze domysłów. Fani chcieliby przede wszystkim przyspieszenia zdobywania waluty w grze za rozgrywkę. W pewnym stopniu ich prośby realizuje wydany wczoraj hotfix, zwiększający częstotliwość wypadania lootu i wysokość nagród w jednym z modułów High Roller Goblin Cave.

Oryginalna wiadomość (8 sierpnia)

Swego czasu o Dark and Darker było bardzo głośno, choć nie zawsze z powodów, których życzyliby sobie twórcy. Mroczny dungeon crawler cieszył się sporą popularnością i zdominował Steam Next Fest, podczas którego w produkcję grało jednocześnie 108 520 osób. Niestety z czasem twórcy musieli zmierzyć się z problemami natury prawnej, wywołanymi przez oskarżenie ze strony studia Nexon o kradzież assetów. Gra zniknęła ze Steama, ale teraz można ją kupić gdzie indziej.

Ruszyła sprzedaż Dark and Darker

Dark and Darker można teraz kupić w ramach wczesnego dostępu. Produkcję znajdziecie na dotąd niezbyt znanej stronie Chafgames, z którą to twórcy dungeon crawlera nawiązali współpracę. Alternatywnie można ją nabyć również na oficjalnej stronie gry. Tuż po uruchomieniu sprzedaży wystąpiły problemy natury technicznej (jak twierdzą twórcy, z uwagi na duże zainteresowanie grą), ale najwyraźniej zostały już rozwiązane. Nieudane zakupy i te podwójne będą zwracane.

Na oficjalnych kanałach medialnych Ironmace (przede wszystkim na Discordzie) pojawił się komunikat, w którym możemy przeczytać:

Nawiązaliśmy współpracę ze wspaniałymi ludźmi z Chaf Games, aby udostępnić Dark and Darker na ich usprawnionej platformie Chafgames. Jeśli jesteś zainteresowany platformą z dostępem do dużej biblioteki niezależnych hitów, sprawdź ich!

Dark and Darker jest dostępne w dwóch wersjach.

  1. Pierwsza kosztuje 35 dolarów amerykańskich, czyli nieco ponad 140 złotych. Poza grą znajdziecie w niej również przedmiot Bluestone Shard +5.
  2. Druga, droższa edycja kosztuje już 50 dolarów amerykańskich, czyli nieco ponad 200 złotych. Oprócz zawartości dostępnej w tańszej edycji otrzymacie także wcześniejszy dostęp do zawartości, która będzie trafiać do gry w przyszłości, dodatkową rasę, jaką jest szkielet, skórkę niebieskiej pochodni, a także emotkę.

Przypomnijmy raz jeszcze, że Dark and Darker znajduje się w fazie early access. Nie wiadomo jednak, w jakim tempie postępuje rozwój, ponieważ ostatnie problemy studia Ironmace były na tyle poważne, że deweloper niewątpliwie ma na głowie również inne obowiązki niż rozbudowa gry (choćby rozwiązanie kilku biurokratycznych spraw w ojczyźnie twórców, Korei Południowej – np. uzyskanie klasyfikacji wiekowej w Korean Game Rating Board).

Fani produkcji mogą jednak mieć powód do zadowolenia, bo wyraźnie widać, że Ironmace się nie poddaje i robi co może, by gracze otrzymali tytuł, który tak bardzo im się spodobał.

  1. Dark and Darker na Chafgames
  2. Dark and Darker na oficjalnej stronie Ironmace

Szczegóły dotyczące gry i plany na przyszłość

Przy okazji rozpoczęcia sprzedaży twórcy podzielili się kilkoma planami i ogłoszeniami.

  1. Funkcja VoIP (czat głosowy) będzie początkowo niedostępna do czasu, aż twórcy i ich zespół prawny upewnią się, że wszystkie umowy są prawidłowe, zwłaszcza jeśli chodzi o dane użytkowników i partnerów zewnętrznych.
  2. W grze dostępny jest sklep, a twórcy zapowiedzieli, że nie chcą się ograniczać do losowych lootboxów, prosząc jednocześnie graczy o feedback dotyczący tego, jakie jest ich zdanie dotyczące zakupów. Deweloper zaznaczył, że chce być w tej kwestii fair wobec fanów.
  3. Twórcy poinformowali, że w grze wciąż brakuje wielu kluczowych funkcji, które zostaną dodane w nadchodzących miesiącach. Deweloper zamierza eksperymentować z systemem tabeli rankingowej i chce, aby był on jak najbardziej przejrzysty.
  4. Gruntownej przebudowie uległ launcher gry i zarówno on, jak i gra będą cały czas sprawdzane i dopracowywane.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuje się zawodowo od 2013 roku. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuje się od dziecka. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe.

więcej