Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2022, 19:23

Tak się cheatuje na klawiaturze w CSGO, zobacz nagranie

Oszukiwać można na wiele sposobów. Na przykład przemycając na turniej CSGO „pomocne” skrypty w klawiaturze.

Źródło fot. Valve Software.
i

Oszustwa to, niestety, nieodłączna część gier (nie tylko wideo). Jeśli komuś nie wystarczą doniesienia o „kreatywnych” drużynach w zawodach CS:GO, przypomina o tym klip ze szwedzkiej produkcji Esport inifran, który wzbudził spore zainteresowanie internautów.

Owa seria dokumentalna poświęcona e-sportowi jest dostępna od kilku dni. Niestety można ją obejrzeć tylko w Szwecji. Jednakże ciekawy fragment materiału opublikował Sam_FS – udostępnił w serwisie Reddit nagranie pokazujące zhakowaną klawiaturę w akcji na scenie turniejowej.

Oczywiście nie chodzi o oszustwo dokonane w trakcie faktycznej rywalizacji. W jednym z odcinków pokazano m.in. porównanie darmowego narzędzia do oszukiwania z płatnym odpowiednikiem wykorzystywanym przez serwis Esportal.

W pewnym momencie poproszono dwóch specjalistów od zabezpieczeń cyfrowych o przygotowanie „usprawnionej” klawiatury, którą można by wykorzystać w rozgrywkach przez sieć lokalną. Zamiast „cheata” wgrali oni aplikację, która wyświetlała migające czerwone pole w rogu ekranu w trakcie gry w Counter-Strike: Global Offensive.

Test przeprowadzono zaraz po zawodach Elitserien Spring 2022, po zakończeniu finałowego meczu między Eyeballers oraz Young Ninjas, na komputerach wykorzystywanych przez zawodników. Efekt możecie zobaczyć na nagraniu zamieszczonym w serwisie Reddit.

W taki sam sposób oszuści mogą wgrać „pomocne” skrypty, które zwiększą ich szansę na wygraną w trakcie faktycznych rozgrywek turniejowych. Niestety zawsze znajdą się tacy, którzy chcą uzyskać „zwycięstwo” za wszelką cenę.

Można zapytać: czy nie powinno się sprawdzić wyposażenia zawodników, by wykryć tego typu niespodzianki? Być może, ale serial zawiera też wywiad z administratorem turnieju PGL Stockholm 2021 (via Reddit). Według niego wielu organizatorów nie przeprowadza kontroli sprzętu graczy, bo często nawet nie wiedzą, czego dokładnie powinni szukać.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej