Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 grudnia 2012, 12:55

autor: Sarge

Crytek potwierdza, że Crysis 3 na PC będzie wymagać DirectX 11

Cevat Yerli potwierdził, że do uruchomienia pecetowej wersji gry Crysis 3 będziemy potrzebować karty graficznej obsługującej biblioteki DirectX 11. Posiadacze starszych podzespołów obejdą się smakiem.

Cevat Yerli (dyrektor generalny studia Crytek) potwierdził w wywiadzie dla serwisu GameTrailers, że pecetowa wersja gry Crysis 3 będzie wymagała zainstalowanych bibliotek DirectX 11. Posiadacze starszych kart graficznych, nie obsługujących tej technologii, nie uruchomią więc nadchodzącej strzelaniny z serii Crysis.

Powyższa informacja była niemal pewna od początku grudnia, kiedy ujawniono oficjalne wymagania sprzętowe gry. Wtedy nawet w minimalnej specyfikacji pojawiła się wzmianka o kartach graficznych z obsługą DirectX 11. Jeśli ktoś jednak miał nadzieję na obejście tego wymogu, to Cevat Yerli ostatecznie uciął wszelkie spekulacje na ten temat. Do uruchomienia Crysis 3 będziemy potrzebowali karty graficznej obsługującej biblioteki DirectX 11.

Crysis 3 - Crytek potwierdza, że Crysis 3 na PC będzie wymagać DirectX 11 - wiadomość - 2012-12-19
Crysis 3

Niestety, dyrektor generalny studia Crytek nie wyjaśnił, czemu właściwie zdecydowano się na takie ograniczenie. Crysis 3 ukaże się również na PlayStation 3 oraz Xboksie 360 – obie konsole nie obsługują technologii oferowanych przez DirectX 11, więc twórcy mimo wszystko muszą dostosować warstwę techniczną swojego dzieła do słabszych platform sprzętowych. Okazuje się, że to nie wystarcza do zoptymalizowania silnika także pod kątem pecetowej wersji, by mogły poradzić sobie z nią również starsze karty graficzne.

Yerli w wywiadzie mocno zachwalał możliwości, jakie zostały otwarte przed deweloperem przy zastosowaniu bibliotek DirectX 11. Teselacja, zaawansowane cieniowanie, czy poprawiona technologia ambient occlusion to tylko niektóre z efektów, które twórcy mogą wykorzystać do dopieszczenia wyglądu Crysis 3. Celem studia Crytek jest „stworzenie najbardziej intensywnego sandboksowego doświadczenia, jakie tylko mogą otrzymać gracze”.

Crysis 3 zadebiutuje 21 lutego 2013 roku na PC, PlayStation 3 oraz Xboksie 360. W naszym kraju gra zostanie wydana przez firmę Electronic Arts Polska w polskiej wersji językowej. Od dłuższego czasu możecie składać zamówienia przedpremierowe m.in. w Sklepie GRY-OnLine. Pecetowa edycja kosztuje 129,90 złotych, podczas gdy posiadacze konsol muszą zapłacić 209,90 złotych.