Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 18 października 2021, 14:50

autor: Adrian Werner

Crysis - jak dzisiaj zagrać w multiplayer

W Crysis Remastered Trilogy nie ma multiplayera, więc przyjrzeliśmy się kondycji trybów wieloosobowych w oryginalnych wersjach tych gier oraz modom, które są przydatne do zabawy.

W ubiegły piątek zadebiutowała Crysis Remastered Trilogy, czyli kolekcja zawierająca odświeżone wersje gier z trylogii pierwszoosobowych strzelanek studia Crytek. Niestety, zestaw remasterów oferuje wyłącznie kampanie dla pojedynczego gracza, podczas gdy oryginalne wersje tych produkcji posiadały multiplayer. Dlatego uznaliśmy, że warto przyjrzeć się temu, czy wciąż możliwe są sieciowe potyczki w pierwotnych wydaniach tych tytułów.

Crysis i Crysis Wars? Tak, ale tylko z modami

Konsolowe wersje pierwszej części serii nie miały multiplayera. Na PC fani początkowo mogli bawić się w trybie wieloosobowym w pierwszym Crysis, a potem w ulepszonym module sieciowym Crysis Wars, który dołączany był do Crysis Warhead. Serwery obu pozycji zostały jednak zamknięte kilka lat temu. Na szczęście w tym przypadku dostępne są proste i bezpieczne modyfikacje, pozwalające temu zaradzić. Co więcej, w przypadku Crysis Wars możemy w praktyce za darmo otrzymać pełną wersję dzięki lekkiej przeróbce dema.

Crysis

Aby przywrócić multiplayer w pecetowej wersji pierwszej części cyklu, musicie skorzystać z projektu CryMP. Dzięki niemu możliwe jest zalogowanie do CryMP Network, czyli fanowskiego systemu sieciowego, który zastępuje oryginalną architekturę mutiplayer w grze.

  1. CryMP Client – pobierz

Problemy na kartach AMD?

Na niektórych kartach graficznych AMD pierwszy Crysis potrafi płatać duże figle. Jeśli macie z tym problemy, to skorzystajcie z fanowskich poprawek. Są dwie – dla 32- i 64-bitowej wersji gry:

  1. 32-bit: AMD's 3D Now! fix
  2. 64-bit: Crysis – (64bit) Unhandlead point inexact result exception fix

Crysis Wars

Crysis - jak dzisiaj zagrać w multiplayer - ilustracja #1

W przypadku Crysis Wars również powstała fanowska alternatywa dla zamkniętej infrastruktury sieciowej. Tutaj sytuacja jest jednak o tyle ciekawa, że fani wykombinowali sposób na zniesienie limitów od dawna niedziałającej wersji trial gry. W praktyce otrzymujemy za darmo pełną wersję modułu sieciowego.

Co trzeba zrobić, aby dzisiaj zagrać za darmo w Crysis Wars?

  1. Najpierw zainstaluj Crysis Wars Trial.
  2. Potem zainstaluj patch 1.5 do Crysis Wars.
  3. Na koniec pobierz mod CW-Launcher i wypakuj jego archiwum do folderu z grą. Ten projekt odblokowuje całą zawartość gry i podmienia infrastrukturę sieciową na nową.

Po tych krokach będziecie mogli grać w pełną wersję Crysis Wars na fanowskich serwerach. Opcjonalnie warto także zainstalować Falcon mod. Zmienia on rozgrywkę i wykorzystuje go część nieoficjalnych serwerów.

Czy jest z kim grać?

W obu przypadkach populacje graczy są stosunkowo małe, ale zazwyczaj znajdziecie przynajmniej jeden serwer, na którym bawi się liczniejsza grupa. Fani często organizują się do sesji na forum CryMP lub na Discordzie (w przypadku Crysis Wars), więc warto śledzić te miejsca, aby wiedzieć, kiedy jest najwięcej chętnych do zabawy. Ponadto zawsze można po prostu skrzyknąć swoich znajomych, bo pustych, ale aktywnych serwerów jest sporo i tylko czekają, aż ktoś je wykorzysta.

Crysis 2? Częściowo

Crysis - jak dzisiaj zagrać w multiplayer - ilustracja #2

W przypadku Crysis 2 sytuacja ma się trochę inaczej. Na konsolach można dalej grać na Xboksie 360 (oraz Xboksie One i XSX dzięki wstecznej kompatybilności) oraz na PS3. Gorzej jest na PC. Firma Electronic Arts wyłączyła pecetowe serwery kilka lat temu. Gra miała słabe wsparcie dla modów i w rezultacie nie ma prostej fanowskiej modyfikacji, która przywracałaby multiplayer.

Co pewien czas na PC pojawiają się projekty, takie jak NanoWars, ale problem z nimi polega na tym, że działają na pirackich wersjach Crysis 2, a do tego mają systemy anti-cheaterskie, które czasem trudno odróżnić od malware. Jest to więc opcja tylko dla najbardziej zdesperowanych fanów drugiej części cyklu. Reszta powinna pozostać przy Crysis 3 lub też wrócić do pierwszej części serii.

Crysis 3? Tak

Crysis - jak dzisiaj zagrać w multiplayer - ilustracja #3

Na koniec zostawiliśmy najprostszą opcję. Pomimo ośmiu lat na karku serwery Crysis 3 nadal są aktywne, zarówno na pecetach, jak i konsolach. Grupy grających nie są duże, ale najczęściej nie ma większych problemów ze znalezieniem chętnych do zabawy.

Posiadacze Xboksa One i Xboksa Series X/S mogą zagrać w ten tytuł dzięki wstecznej kompatybilności. Osoby preferujące zabawę na sprzętach firmy Sony uruchomią go tylko na PS3, bo nowsze generacje PlayStation nie wspierają opcji wstecznej kompatybilności. Dobra nowina jest taka, że produkcję na PS3 wciąż można kupić. Na początku tego roku zapowiedziano koniec cyfrowej dystrybucji tytułu na tę platformę, ale na szczęście ostatecznie wycofano się z tej decyzji. W przypadku Crysis 3 byłoby to szczególnie problematyczne, gdyż gra ma sporo dodatków DLC wykorzystywanych w multiplayerze. Trudno jednak ocenić, jak długo takie zakupy będą możliwe, więc zainteresowanym doradzamy pośpiech. Już teraz niemożliwe jest przeglądanie tej części sklepu przez przeglądarkę internetową na PC lub urządzeniach mobilnych. Początkowo fani opracowali pozwalającą na to wtyczkę do Firefoxa, ale Sony zadbało o to, aby przestala działać.

Natomiast jeśli chcecie bawić się na PC, to warto skorzystać z projektu CVar Configurator. To narzędzie opracowane przez byłego pracownika studia Crytek, które pozwala konfigurować rozgrywkę i grafikę w stopniu wykraczającym ponad to, co oferuje menu gry. Najważniejszą opcją tej aplikacji jest możliwość zmiany szerokości pola widzenia (ang. Field of View).

  1. Crysis 3 CVar Configurator – pobierz aplikację
Crysis - jak dzisiaj zagrać w multiplayer - ilustracja #4
  1. Oficjalna strona serii Crysis

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej