Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 kwietnia 2021, 12:12

autor: Adrian Werner

Core - wystartował konkurent Roblox korzystający z Unreal Engine

W modelu Early Access zadebiutował projekt Core, czyli platforma w stylu Roblox, zbudowana na silniku Unreal Engine, która oferuje dostęp do kilkudziesięciu tysięcy gier. Użytkownicy mogą nie tylko tworzyć własne kreacje, ale również na nich zarabiać.

CORE W SKRÓCIE:
 • Deweloper: Manticore Games
 • Wydawca: Manticore Games
 • Platforma: PC
 • Silnik: Unreal Engine
 • Model biznesowy: free-to-play

We wczesnym dostępie zadebiutowała gra Core, czyli produkcja studia Manticore Games mająca być alternatywą dla popularnego Roblox. Jest to więc platforma pozwalająca zarówno na zabawę z twórczością innych użytkowników, jak i opracowywanie własnych interaktywnych projektów.

Produkcja dostępna jest tylko na PC i korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami. Instalator Core można pobrać z oficjalnej strony gry lub też z serwisu Epic Games Store. W ramach promocji ta druga opcja zapewnia dostęp do kilku unikalnych elementów kosmetycznych, takich jak skórki postaci. Na razie nie wiadomo, ile czasu gra spędzi we wczesnym dostępie.

Choć Core jest dopiero w fazie Early Access, to już oferuje bogatą zawartość. Produkcja wystartowała z dwudziestoma tysiącami darmowych projektów do wypróbowania za darmo. Wśród nich znajdziecie praktycznie wszystkie możliwe gatunki, poczynając od FPS-ów, przez produkcje MMORPG, aż po platformówki i gry towarzyskie.

Core opracowano tak, aby nowicjusze mogli w łatwy sposób rozpocząć tworzenie własnych projektów. Jednocześnie dostępne są także narzędzia dla bardziej zaawansowanych użytkowników, pozwalające w praktyce tworzyć niemalże profesjonalne gry na silniku Unreal Engine (bo z tej technologii korzysta ta platforma). Autorzy mają dostęp do bogatej bazy darmowych obiektów i elementów graficznych oraz audio, które mogą wykorzystać w swoich dziełach.

Warto dodać, że podobnie jak w przypadku Roblox, w Core twórcy mogą zarabiać na swoich kreacjach. Jeśli zdecydujecie się na zmonetyzowanie Waszych projektów, to otrzymacie 50% przychodów uzyskanych w ten sposób.

Na koniec należy wspomnieć, że Core jest mocno promowane przez Epic Games. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem, gdyż producent silnika Unreal w zeszłym roku zainwestował 15 mln dolarów w studio Manticore Games, ma więc interes tym, aby produkcja tego zespołu odniosła sukces.

 1. Core w serwisie Epic Games Store
 2. Oficjalna strona gry

Jeśli chcecie sprawdzić grę podczas wczesnego dostępu, to powinniście zaznajomić się z wymaganiami sprzętowymi Core:

Core – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel Core i5-7400 lub analogiczna AMD
 2. Pamięć RAM: 8 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 1050 Ti lub analogiczna AMD
 4. System operacyjny: Windows 10 64-bit

Core – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel Core i5-7400lub analogiczna AMD
 2. Pamięć RAM: 16 GB
 3. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 1660 Ti lub analogiczna AMD
 4. System operacyjny: Windows 10 64-bit