Christopher Nolan zapisze się na kartach historii kina swoim nowym filmem: Odyseja będzie pierwszym widowiskiem nakręconym wyłącznie kamerami IMAX
The Odyssey będzie pierwszym filmem w historii nakręconym wyłącznie kamerami IMAX. Na potrzeby dzieła Christophera Nolana rozwiązano wiele problemów, z którymi wiązało się wykorzystanie tej technologii.

Kręcone obecnie The Odyssey Christophera Nolana to jedno z najbardziej oczekiwanych przyszłorocznych widowisk. Produkcja może pochwalić się świetną obsadą i wysokim budżetem, a szefowie studia już teraz zapowiadają „wizjonerskie” dzieło. Film zapisze się w historii kina przynajmniej z jednego powodu.
Podczas tegorocznego festiwalu w Cannes Richard Gelfond, szef IMAX, wyjawił bowiem, że Odyseja będzie pierwszym w historii filmem nakręconym wyłącznie kamerami IMAX.
Chris zabije mnie za to, co powiem […]. Rok przed tym, jak Chris rozpoczął zdjęcia do The Odyssey, zadzwonił do mnie i powiedział: „Rich, chcę nakręcić cały film kamerami IMAX” – ogłosił Richard Gelfond, szef IMAX.
Dlaczego wcześniej żaden inny filmowiec nie zdecydował się sfilmować całego widowiska przy użyciu tej technologii? Jak się okazuje, istniały pewne techniczne problemy, które to uniemożliwiały. Kamery IMAX były m.in. bardzo głośne i nie pozwalały na natychmiastowy podgląd. Na potrzeby produkcji Christophera Nolana postanowiono uporać się z tymi ograniczeniami.
Jak wielu z was wie, wcześniej nie było to możliwe z wielu przyczyn, i on może wam o nich powiedzieć. Były one związane z czasem przeładowania taśmy, podglądem, dźwiękiem. Sporo problemów. [Christopher Nolan – dop. red.] powiedział: „Mam dla ciebie wyzwanie. Jeśli zdołasz wymyślić, jak rozwiązać te problemy, to nakręcę The Odyssey wyłącznie kamerami IMAX”. I rozwiązaliśmy te problemy. Tak więc będzie to pierwszy film sfilmowany w 100% kamerami IMAX – wyjaśnił Gelfond (vide Collider).
Przypomnijmy, że Odyseja nie będzie pierwszym dziełem Christophera Nolana, przy pracy nad którym reżyser sięgnął po technologię IMAX. Wcześniej twórca kręcił tego typu kamerami wiele scen i sekwencji w filmach Tenet, Dunkierka czy Oppenheimer.
Do obsady The Odyssey należą Matt Damon, Zendaya, Tom Holland, Anne Hathaway, Robert Pattinson, Charlize Theron, Elliot Page, Mia Goth, Lupita Nyong'o, Benny Safdie, Jon Bernthal i John Leguizamo. Film będzie kosztować około 250 mln dolarów i potrwa trzy godziny.
The Odyssey trafi do kin 17 lipca 2026 roku.